عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی
جنگ با ایران برای آمریکا صرفه ندارد/مذاکره با واشنگتن عبث است
منصوری آرانی با اشاره به بیانات شب گذشته رهبر انقلاب اسلامی ایران، گفت: جنگ با ‌آمریکا به ضرر این کشور خواهد بود و مذاکره با دولت واشنگتن نیز عبث است.

«عباسعلی منصوری آرانی» در گفت و گو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان در خصوص بیانات شب گذشته رهبری مبنی براینکه میان ایران و آمریکا نه جنگ می شود و نه مذاکره، گفت: آمریکایی ها در 40 سال گذشته همواره ظلم هایی علیه ایران اعمال کرده که در این ظلم ها مانند تحریم ها یا مستقیما حضور داشته یا مانند جنگ تحمیلی از آن پشتیبانی کرده است.

 

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این که آمریکا نه در زمانی که پیمان می بندد و نه زمانی که مذاکره می کند به آن ها پایبند نیست، افزود: برجام که به تائید شورای امنیت و سازمان ملل رسید اما در این شرایط هم شاهد بد عهدی آمریکا بوده ایم.

 

وی با اشاره به این نکته که طبق تاکیدات رهبری قطعا مذاکره با آمریکا کار درستی نیست، اظهارداشت: هم به لحاظ اقتصادی و هم از نظرهای سیاسی و حقوقی هرگونه مذاکره با آمریکا کار عبثی است زیرا دولت این کشور در هیچ شرایطی از شرارت خود علیه ایران دست نمی کشد.

 

منصوری آرانی با تاکید براین نکته که آنچه که از بیانات رهبری برداشت می شود این است که مذاکره با چنین کشور و دولت هایی سم است، خاطرنشان کرد: با این اقدام ما هم زمان را از دست می دهیم و هم مواردی که آن ها قصد دارند در مذاکرات بیان کنند مباحث مهمی خواهد بود که ما به آن رضایت نمی دهیم.

 

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مساله ای که آن ها می خواهند در مذاکرات مطرح کنند، بحث دفاعی ما است که به موضوعات حیاتی ما باز می گردد. بنابراین مذاکره در این رابطه شکل نمی گیرد.

 

کارشناس سیاست خارجی عنوان کرد: حتی اروپایی ها هم معترض هستند و اعتقاد دارند که در بحث برجام بد قولی و بدعهدی های آمریکایی ها شرایط را پیچیده کرده است.

 

وی در خصوص امکان جنگ میان ایران و آمریکا و تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی براین که جنگ رخ نخواهد داد، گفت: جنگ یک مقوله نظامی است و برآوردهای نظامی آمریکا آن ها را به این نکته می رساند که شرایط ایران در منطقه، خلیج فارس، توانمندی هایی که در بعد تجهیزات و نیروی انسانی داریم و تجربه ای که در 40 سال قبل کسب کرده ایم نباید با ایران جنگ داشته باشند.

 

منصوری آرانی در پایان تصریح کرد: این برآوردها نظامیان آمریکا را به این نقطه می رساند که از ورود به هرگونه درگیری نظامی اجتناب کنند زیرا جنگ برای آن ها به صرفه نخواهد بود./

 

چاپ خبر