عفو بین الملل گزارش داد:
«سال شرم» برای عربستان / سرکوب فعالان حقوق بشر هنوز ادامه دارد
در یک سال گذشته،فعالان عربستان سعودی از جمله زنان مدافع حقوق بشر از بازداشت های خودسرانه دولتی رنج بردند و نتوانستند برای ماه ها عزیزان خود را ببینند یا حتی یا آنها حرف بزنند.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از « amnesty»،در یک سال گذشته،فعالان عربستان سعودی از جمله زنان مدافع حقوق بشر از بازداشت های خودسرانه دولتی رنج بردند و نتوانستند برای ماه ها عزیزان خود را ببینند یا حتی یا آنها حرف بزنند.

فعالان زن همچنین از شکنجه ها،آزارهای جنسی و رفتارهای بد نیروهای امنیتی سعودی سخن گفتند در حالی که اکثر آنها برای فعالیت ها و سخنان صلح آمیز خود به زندان ها افتاده اند.

«لین معلوف»مدیر تحقیقاتی خاورمیانه ای عفو بین الملل در این باره می گوید: «سال گذشته سال شرم برای عربستان سعودی بود.یک سال پیش مقامات سعودی دستگیری شجاع ترین فعالان زن در عربستان را آغاز کردند و این به جای قدردانی از آنها برای خدماتی بود که در خصوص حقوق زنان انجام دادند.»

وی افزود: «این زنان به زندان رفتند،آنهایی که شجاعت گرفتن حق زنان دیگر و یا ابراز تردیدهای خود در مورد سیاست های مقامات سعودی را داشتند.»

در نوامبر 2018،عفو بین الملل گزارش هایی در مورد شکنجه و آزار جنسی حداقل 10 فعال زن که از ماه می 2018 دستگیر شده بودند را منتشر کرد.

عفو بین الملل خواستار دستیابی ناظران مستقل به فعالان دستگیر شده شد اما خواسته اش برآورده نشد.

معلوف می گوید: «امروز همچنین روز شرم برای نزدیک ترین متحدان عربستان در غرب یعنی آمریکا،بریتانیا و فرانسه است.آنها باید به جای اولویت قرار دادن فروش صلاح،مقامات سعودی را برای آزادی همه فعالانی که دیدگاه های خود را به طور مسالمت آمیز مطرح کرده بودند،تحت فشار قرار می دادند اما این کار را نکردند.»

در آوریل سال 2019 میلادی،سعودی ها اعدام دسته جمعی 37 مرد که اکثر آنها شیعه بودند را انجام دادند و تنها در سال 2019 میلادی مقامات سعودی حداقل 110 نفر را اعدام کردند.

چاپ خبر