شورایاری ها تمرینی برای دموکراسی/ شورا شرایط کاندیداهای انتخابات شورایاری ها را مشخص کرد
شورای شهر تهران حداقل و حداکثر سن نامزدهای شورایاری ها و رای دهندگان را در جلسه امروز شورای شهر تهران تعیین کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، اصلاحیه آیین نامه اجرایی انتخابات پنجمین دوره شورایاری ها در جلسه امروز شورای شهر تهران بررسی شد و در خصوص شرایط افراد واجد صلاحیت نامزدی انتخابات شورایاری ها و رای دهندگان تصمیم گیری شد.

 

موافقان و مخالفان در خصوص این موارد نظرات خود را مطرح کردند که در این باره زهرا نژادبهرام به عنوان موافق افزایش سن رای دهندگان در انتخابات شورایاری ها گفت: باید رفتارهای انتخاباتی در شورایاری ها را با کشور هماهنگ کنیم.

 

«محمد سالاری» که مخالف افزایش سن رای دهندگان بود، گفت: افزایش بازه سنی باعث می شود مشارکت کاهش یابد و این موضوع مخالف با دموکراسی است.

 

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با بیان اینکه میزان مشارکت در انتخابات شورایاری ها پایین است، گفت: افزایش سن رای دهندگان نیز بر کاهش مشارکت افراد تاثیرگذار خواهد بود.

 

«شهربانو امانی» نیز با بیان اینکه 15 سالگی در تقسیم بندی های جهانی به عنوان کودک محسوب می شود، گفت: جوانان ما در 18 سالگی می توانند گواهینامه و گذرنامه بگیرند، بنابراین باید همین سن را برای شرکت در انتخابات تعیین کنیم.

 

در ادامه، «مجید فراهانی» در خصوص مخالفت با پیشنهاد حذف تبصره یک از ماده پنج مبنی بر حذف افرادی که فقط خواندن و نوشتن بلد هستند، گفت: در انتخابات شورایاری ها به جای آنکه بخواهیم شرایط را مساعد کنیم تلاش می کنیم تا عده ای از این دایره حذف کنیم.

 

رییس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران افزود: شورایاری ها تمرینی برای دموکراسی هستند و باید شرایطی فراهم کنیم تا مشارکت مردم افزایش یابد، بنابراین خواهش می کنم به حذف این بند مبنی بر حذف افرادی که تنها خواندن و نوشتن بلد هستند به عنوان کاندیدای شورایاری انتخاب نشوند، رأی ندهیم که در ادامه این پیشنهاد با 9 رای مخالف و 8 رای موافق تصویب نشد.

 

پس از اعلام نظر موافقان و مخالفان، اعضای شورای شهر تهران تصویب کردند که سن رای دهندگان از 15 به 18 سال افزایش یابد.

 

همچنین در خصوص سن کاندیداهای انتخابات شورایاری ها 22 سال کف سنی و 75 سال حداکثر سن برای حضور در انتخابات شورایاری ها به عنوان نامزد تصویب شد.

 

چاپ خبر