با حضور رئیس ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، انجام شد
بررسی راهکارهای فعال‌کردن کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در مناطق آزاد
دکتر ارزانی در دیدار با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند در خصوص راهکارهای فعال‌سازی مساجد و ارتقای کانون‌های فرهنگی هنری مسجدی در این منطقه، گفت وگو کرد.

به گزارش خبرنگار مسجد و کانون‌های مساجد خبرگزاری شبستان، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر «حبیب رضا ارزانی» در دیدار با مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند، ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و تشکر از حضور آقایان طمیمیان (معاونت فرهنگی اجتماعی منطقه آزاد اروند) و حمید بحرینی (مدیر ستاد  هماهنگی‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در اروند) گفت: با توجه به وجود ظرفیت‌های خوب و بالا در مساجد، ضرورت دارد که منطقه آزاد اروند در این محور به صورت هدفمند، خدماتی داشته باشد.

 

رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور تصریح کرد: ما علاقمندیم مدل و طرحی آماده شود که در آن بتوان چگونگی و سطح تعامل کانون‌های مساجد با مناطق آزاد را تعریف کرده و نحوه بهره‌مندی مساجد و کانون ها از امکانات مناطق آزاد را معین کرد. این که چگونه می‌شود از این ظرفیت قدرتمند و مفید برای تقویت فعالیت های فرهنگی هنری مساجد و کانونها استفاده کرد.

 

ارزانی با اشاره به وجود ظرفیت‌های بین المللی در این عرصه گفت: در عرصه بین‌الملل نیز حوزه کاری بسیار خوب و گسترده‌ای وجود دارد و ما علاقمندیم که در این خصوص خدماتی داشته باشیم.

 

وی خاطرنشان کرد: منطقه اروند با توجه به مرزی بودن آن می‌تواند، کارویژه‌ای تعریف نماید و در صورتی که طرحی در این حوزه وجود داشته باشد، ما نیز در ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، برای همکاری به لحاظ معنوی، فکری و سایر موارد اعلام آمدگی می کنیم و اگر تقسیم کار صورت پذیرد با هم دنبال می کنیم.

 

رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد ادامه داد: از حُسن تدبیر و انتخاب آقای بحرینی برای پیگیری کار در بخش کانون های فرهنگی هنری مساجد اروند تشکر می‌کنم. به نظر می‌رسد با وجود این همدلی و هماهنگی بین شما بزرگواران، ما شاهد رشد روز افزون و اتفاقات فرهنگی و هنری خوبی در بخش مساجد باشیم.

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در صورتی که کارویژه یا کارویژه‌هایی در حوزه مساجد تدوین شود ما استقبال می‌کنیم و حمایت لازم را از آنها خواهیم داشت.


 

ارزانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با توجه به همجواری مسجد و کلیسا در آبادان و ظرفیت های خوبی که در این شهر وجود دارد، می توان از توانمندی ها و ظرفیت بنیاد بین‌المللی ادیان نیز استفاده و طرحی در این خصوص آماده کرد که در این بخش نیز خدمتی داشته باشیم.

 

وی تاکیدکرد: ظرفیت اجتماعی آبادان و خرمشهر برای «کاروانهای راهیان نور» و «اربعین» هم باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. قطعاً با یک کارشناسی دقیق در این خصوص و در صورتی که طرح هایی آماده شود می توان هم از استعداد ملی کانونهای مساجد و هم از ظرفیت منطقه آزاد اروند به خوبی در این زمینه بهره گرفت.

 

ارزانی ابراز امیدواری کرد: این حضور ارزشمند، خروجی مبارک و مفیدی برای کانون‌های مساجد تحت پوشش حوزه جغرافیایی و کانون‌های مساجد کشور به دنبال داشته باشد .

 

در ادامه این دیدار «همایون قنواتی» هدف از این دیدار را بررسی نحوه تعامل و همکاری منطقه آزاد اروند با دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور عنوان کرد و افزود: محورگفتگوها در این دیدار، تبادل نظر درباره برنامه‌های آینده و جایگاه مساجد در مناطق آزاد بخصوص در دو شهر آبادان و خرمشهر بود.

 

قنواتی تصریح کرد: سال هایی از تاریخ این مرزوبوم با دفاع مقدس گره خورده و این رویداد شگرف که تلخی‌ها و شیرینی ها و تجربیات فراوانی برای مردم ما داشته، با تاریخ این دو شهر ممزوج شده است. در آن روزهای پر فراز و نشیب، مساجد در این دو شهر بخصوص «مسجد جامع خرمشهر» و «مسجد پیروزی آبادان» نقش محوری برعهده داشتند و همه چیز در این دو مسجد رقم می خورد.

 

به گزارش شبستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند یادآور شد: «نحوه فعال کردن مساجد در این منطقه» موضوع اصلی این دیدار بود اینکه با توجه به موقعیت خاص مناطق آزاد، چگونه می‌توان فضایی برای همکاری و تعامل بیشتر بین سازمان مناطق آزاد و ستاد هماهنگی کانونهای فرهنگی هنری مساجد کشور ایجاد کرد؟

 

قنواتی تاکید کرد: این دیدار برآیند خوبی داشت و با توجه به نگاه مثبت حجت‌الاسلام ارزانی به نقش سازمان مناطق آزاد، امیدوارم بتوانیم با رویکردی جدید در راستای فعال کردن مساجد همسو با اهداف انقلاب اسلامی گام برداریم.

 

 

 

چاپ خبر