آغاز اکتشافات و گمانه زنی شهر گندی شاپور باستان در حوالی آرامگاه یعقوب لیث
مدیر پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری محور تاریخی گندی شاپور و ایوان کرخه، از آغاز پروژه گمانه زنی با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و  گردشگری محوطه آرامگاه یعقوب لیث صفاری خبر داد.

یعقوب زلقی، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در دزفول، اظهار کرد: آرامگاه یعقوب لیث قسمتی از محدوده عرصه و حریم محوطه تاریخی گندی شاپور است که هیأت باستان شناسی صرفا در محیط ۱۰ هکتاری پیرامون آرامگاه مشغول گمانه زنی می باشد.

 

مدیر پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری محور تاریخی گندی شاپور و ایوان کرخه، شناسایی و پژوهش در لایه های تاریخی و شناخت گستره آثار پیرامون آرامگاه را از اهداف اولیه این پروژه خواند و تصریح کرد: پاسخ به این پرسش که این محوطه تاریخی چه کاربردی داشته، هدف دیگری است که دنبال می شود.

 

وی پی بردن به روند تغییر و تحولات تاریخی محوطه را نیز دیگر هدف باستان شناسی در خلال این پروژه به دنبال آن است و افزود: یکی از مسائل حول محور محوطه گندی شاپور کثرت نسبی داده های تاریخی (متون) است و دستیابی به شواهد باستان شناختی در این مورد نیز از جمله اهداف ضمنی این پروژه است.  

 

زلقی، در پایان خاطر نشان کرد: این پروژه گمانه زنی با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و  گردشگری انجام شده است.

 

آرامگاه یعقوب لیث صفاری، در روستای اسلام آباد در ده کیلومتری دزفول از سمت راست جاده دزفول به شوشتر قرار دارد. در کنار این آرامگاه بازمانده‌های شهر گندی شاپور دیده می‌شود.

 

چاپ خبر