معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:
کارکرد رسانه ها باید متناسب با نیاز روز جامعه تغییر کند
خدادی، بر توجه به اقتصاد، محتوا و هویت رسانه تاکید کرد و گفت: امروز دوران تغییر کارکرد در رسانه است و نیازمند تحول، نگاه نو، واکاوی و آسیب شناسی در رسانه ها هستیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اهواز، «محمد خدادی»، امروز (دوشنبه 2 اردیبهشت) در نشست خبری با اصحاب رسانه های خوزستان، با اشاره به مشکلات رسانه ها، اظهار کرد: رسانه ها باید موضوعات را از هم جدا کنند یک سری از مشکلات که مربوط به تحریم و شرایط اقتصادی است که همه درگیر آن هستند ولی باید این موضوع را از اصل و بحث کلی رسانه جدا کنیم.

 

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان اینکه در خوزستان 28 روزنامه فعالیت می کند، افزود: باید توجه داشت تکثر رسانه به معنای تعمیق آن نیست، باید ببینیم مشکل کار از کجاست و نقایص را برطرف کنیم و در شرایط موجود به رقابت با دیگر رسانه ها بپردازیم.

 

وی با اشاره به اینکه طی دو هفته گذشته بخشی از یارانه رسانه ها پرداخت شد و مابقی هم در حال پرداخت است، تصریح کرد: رسانه های خوزستان با توجه به شرایطی که دارند نسبت به دیگر استان ها مبلغ بیشتری برای آنها در نظر گرفته شده است.

 

خدادی، با بیان اینکه تقویت رسانه های آنلاین و یا مکتوب موجب تضعیف دیگری نمی شود، اضافه کرد: ما در جامعه ای زندگی می کنیم که بازار عرضه و تقاضاست و برای بقا باید تلاش کرد و برنامه داشته باشیم.

 

وی ادامه داد: امروز دوران تغییر کارکرد رسانه هاست؛ باید با هوشیاری وارد مدل جدید شویم و با مطالعه، روش های جدیدی را پیدا و ساختارهای جدید ایجاد کنیم و در این میان حاکمیت هم باید به ما کمک فکری و زیرساختی بدهد ولی اگر نخواهیم این تغییر را بپذیریم ربطی به هیچ دولتی ندارد؛ این یک جریان جدید رسانه است و باید بدانیم رسانه های دیروز و امروز چه تفاوت هایی با هم دارند.

 

وی با بیان اینکه باید بدانیم چرا مردم روزنامه نمی خوانند و در این زمینه به دنبال نقایص و نقاط ضعف خود باشیم، تاکید کرد: باید محتوای رسانه ها را ارتقا دهیم؛ ما در کشور 200 روزنامه داریم که کل تیراژ آنها زیر یک میلیون است، در حالی که در گذشته تنها یک روزنامه ما 500 هزار تیراژ داشت؛ این یک نقص است دلیل آن این است که در گذشته از اطلاعات به مخاطب می رسیدیم و امروز از مخاطب به اطلاعات می رسیم.

 

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به اینکه ما 11 هزار مجوز داریم و وقتی چیزی زیاد شد کیفیت پایین می آید، عنوان کرد: رسانه ها باید زاویه های پنهان را پیدا و همبستگی و پیوستگی ایجاد کنند و زندگی مردم را در ابعاد مختلف رونق دهند.

 

وی با بیان اینکه یارانه بیشتر به رسانه ها همه مشکلات آنها را حل نمی کند و تنها بخشی از آن را مرتفع می سازد، ابراز کرد: یارانه ها قرار بود در جهت اطلاع رسانی داده شود و جریان اطلاع رسانی و گردش اطلاعات میان نخبگان، زندگی مردم، اصناف مختلف، حرکت جامعه، آسیب شناسی و ...  را در کشور توسعه دهد نه اینکه بابت تقویت مشاغل باشد.

 

خدادی، بر توجه به اقتصاد، محتوا و هویت رسانه تاکید کرد و اذعان داشت: در صنف ما همه وارد موضوع رسانه شدند؛ روابط عمومی ها باید به جای رسانه داری، رسانه مداری کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه در کشور 200 روزنامه مجوز دارند در حالی که تنها 20 روزنامه فعال است، خاطر نشان کرد: مجوزها باید ساماندهی شود و هر کسی که مجوز رسانه ای را دارد باید فعالیت داشته باشد.

 

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بر همکاری و شراکت رسانه ها و ایجاد همبستگی و پیوستگی میان آنها تاکید کرد و یادآور شد: ما به همه نوع رسانه نیاز داریم ولی باید دنیا رسانه را بشناسید؛ ما در رسانه نیازمند تحول، نگاه نو، واکاوی و آسیب شناسی هستیم.

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مدل، محتوا و سطح خروجی رسانه های ما مربوط به دهه 60 است، اظهار داشت: امروز دیگر نسخه های سراسری جوابگو نیست و رسانه ها باید بر اساس مختصات استان خود به صورت تخصصی فعالیت کنند.

 

چاپ خبر