خصومت ها در طرابلس همچنان ادامه داد
ارائه پیش نویس قطعنامه آتش بس در لیبی به شورای امنیت سازمان ملل
بریتانیا پیش نویس قطعنامه ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داد و در آن خواستار آتش بس فوری لیبی شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از «دیلی استار»،بریتانیا پیش نویس قطعنامه ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داد و در آن خواستار آتش بس فوری لیبی شد.

این درخواست پس از آن مطرح شد که نیروهای وفادار به «خلیفه حفتر»  حمله به طرابلس را آغاز کردند.

در پیش نویس این قطعنامه آمده است که حمله ارتش ملی خودخوانده حفتر ،ثبات لیبی و چشم اندازهای راه حل سیاسی همه جانبه و گفتگوی سیاسی پیشنهاد شده از سوی سازمان ملل برای حل بحران لیبی را تهدید می کند.

بر اساس پیش نویس ارائه شده از سوی بریتانیا،شورای امنیت سازمان ملل از همه احزاب در لیبی می خواهد تا فورا از موقعیت کنونی تنش زدایی کنند، به آتش بس وفادار باشند و با سازمان ملل برای تضمین توقف کامل و همه جانبه خشونت ها در لیبی همکاری کنند.

این در حالی است که از آغاز جنگ در لیبی در روز چهارم آوریل تا کنون ده ها شهروند لیبیایی جان خود را از دست داده اند.

«استفان دوژاریک»،سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که سلاح های سنگین و خمپاره ها منجر شده است تا خانه ها،مدارس و زیرساخت های شهری آسیب ببینند.

به گفته دوژاریک،تعداد افراد آواره شده در نتیجه خصومت ها در طرابلس به نزدیک 20 هزار نفر رسیده است و تنها دو هزار و 500 نفر از آنها در 24 ساعت گذشته خانه و کاشانه خود را از دست داده اند.

بریتانیا امیدوار است که این قطعنامه تا قبل از روز جمعه در شورای امنیت به رای گذاشته شود اما دیپلمات ها می گویند که شاید گفتگوها در این زمینه به این سرعت به نتیجه نرسد.

پیشنهاد این قطعنامه انعکاسی از درخواست «آنتونیو گوترش» ،دبیر کل سازمان ملل برای برقراری آتش بس در لیبی است.

گوترش شخصا برای پشبرد فرآیند راه حل سیاسی در لیبی به این کشور سفر کرده بود که حمله نیروهای حفتر به طرابلس آغاز شد.

چاپ خبر