ممنوعیت ورود ۱۶ عربستانی به آمریکا
وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: ورود ۱۶ عربستان و خانواده هایشان به دلیل دست داشتن در قتل خاشقجی به آمریکا ممنوع اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از القدس العربی، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: ورود 16 عربستانی به خاک آمریکا به دلیل نقش شان در قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد عربستان ممنوع است.

براساس این بیانیه، ممنوعیت ورود به آمریکا شامل خانواده های این افراد نیز می شود.

صدور این بیانیه از سوی «مایک پمپئو» وزیرامور خارجه آمریکا در زمانی است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به علت قتل خاشقجی از سوی کنگره با فشارهای زیادی مواجه است.

وزارت امور خارجه آمریکا در فهرستی اسامی متهمان دست داشتن در جنایت خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول را اعلام کرد: : «صلاح محمد الطبيقی»، «ماهر عبد العزيز مطرب»، «عبد العزيز محمد الهوساوی»، «ثائر غالب الحربی»، «محمد سعد الزهرانی»، «خالد عائض العتيبی»، «نايف حسن العريفی»، «مصطفى محمد المدنی»، «مشعل سعد البستانی»، «وليد عبد الله الشهری»، «منصور عثمان أبا حسين»، «فهد شبيب البلوی»، «بدر لافي العتيبی» و«سيف سعد القحطانی»

واشنگتن در نوامبر گذشته 17 مسئول عربستان را به همین دلیل تحریم کرد.

خاشقجی دوم اکتبر 2018 میلادی پس از ورد به کنسولگری کشورش دراستانبول به قتل رسید. وی نویسنده مقالات نقادانه ضد سیاست های عربستان در روزنامه واشنگتن پست بود.

ریاض در ابتدا جنایت در کنسولگری خود را نفی کرد. سپس مقامات سعودی اعلام کرد که عناصری سعودی این قتل را اجرا کردند، به همین دلیل این افراد را از پست هایشان عزل کردند. این درحالی بود که برخی از این مسئولان از نزدیکان «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان بودند.

پس از آن به محاکمه 11 نفر به اتهام دست داشتن در این قتل دربرابر دادگاه اقدام کردند؛ اما هویت این افراد فاش نشد و در دادگاه غیر علنی محاکمه شدند. دادستان کل عربستان خواستار اعدام پنج نفر از 11 نفر شدند و اسامی این پنج نفر هنوز اعلام نشده است.

این اقدامات عربستان درحالی است که محافل حقوقی خواستار دادگاه علنی و شفاف سازی در این باره هستند. جسد «جمال خاشقجی» با وجود پیگیری های ترکیه و کشورهای خارجی هنوز پیدا نشده است.

 

 

چاپ خبر