امروز برگزار می شود
مراسم روز ملی فناوری هسته ای با حضور رئیس جمهوری/رونمایی از ۱۱۴ دستاورد جدید
سیزدهمین مراسم روز ملی فناوری هسته ای تا ساعاتی دیگر با حضور حجت الاسلام حسن روحانی، رییس جمهوری در سالن اجلاس سران برگزار و در این مراسم از ۱۱۴ دستاورد جدید هسته ای رونمایی می شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، سیزدهمین مراسم روز ملی فناوری هسته ای امروز (سه شنبه 20 فروردین) تا ساعاتی دیگر با حضور حجت الاسلام «حسن روحانی»، رییس جمهوری در سالن اجلاس سران برگزار و در این مراسم از 114 دستاورد جدید هسته ای رونمایی می شود. این طرح ها از میان 155 دستاورد هسته ای دانشمندان کشور که بومی سازی ، اجرا و انتخاب شده است.

 

بنابراین گزارش در این مراسم هم زمان 5 دستاورد در داخل سالن و 4 دستاورد از طریق ویدیو کنفرانس رونمایی می شود که 2 دستاورد آن در سایت احمدی روشن،‌ یک طرح در مرکز فردو و یک طرح در سایت اصفهان است. 105 دستاورد هم در سالن جانبی اجلاس سران با حضور رئیس جمهوری رونمایی و به نمایش در می آید. این دستاوردها در حوزه هایی مانند رادیوداروها، غنی سازی، سانتریفیوژها، سرریز دانش برای سایر صنایع هستند.

 

یادآور می شود: سال گذشته در دوازدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای 83 دستاورد بومی جدید در حوزه فناوری هسته‌ای رونمایی، افتتاح یا عملیات اجرایی آن آغاز شد که از میان این دستاوردها، سه دستاورد در سالن اصلی و پنج دستاورد به صورت ویدئو کنفرانس رونمایی و از بقیه دستاورد ها نیز در محل نمایشگاه جنبی رونمایی شد.

 

انتقال اولین محموله کیک زرد تولید کارخانه شهید رضایی نژاد اردکان یزد به یو سی اف اصفهان، بهره برداری از واحد اختلاط انتقال و نمونه گیری شهید احمدی روشن در سایت غنی سازی نطنز اصفهان، بهره برداری از تست لوپ اکتیو تست سوخت راکتورهای تحقیقاتی در راکتور تحقیقاتی تهران، بهره برداری از مرکز ملی تحقیق و توسعه علوم و مهندسی مواد فردو، بهره برداری از اولین شتاب دهنده خطی الکترون بومی در پژوهشگاه دانشهای بنیادین و آغاز عملیات اجرایی اولین شبیه ساز سنجش فرآیندی و آزمایشگاههای وابسته، پروژه ها و دستاوردهایی بودند که در این مراسم از طریق ویدئو کنفرانس و با دستور رییس جمهوری افتتاح شدند.

 

20 فروردین ماه سال 1385 خبر دستیابی ایران به فن آوری غنی سازی اورانیوم و راه اندازی یک زنجیره کامل غنی سازی در نطنز اعلام شد. در پی این خبر با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، به پاس قدردانی از تلاش های افتخار آمیز دانشمندان جوان ایران اسلامی، بیستم فروردین ماه، مقارن با تکمیل چرخه سوخت هسته ای در تقویم رسمی ایرانیان روز ملی فن آوری هسته ای نام گرفت./

 

چاپ خبر