نماینده ولی فقیه در دانشگاه تهران:
هنگام اعتکاف همه حالات شخص باید خالصانه معطوف به خدا باشد
نماینده ولی فقیه در دانشگاه تهران گفت: هنگام اعتکاف خوراک، گفتار، فکر و نقشه‌های شما برای آینده در تمام حالات همراه با اخلاص و توجه به خدا باشد.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین کرمی نماینده ولی فقیه در دانشگاه تهران به مناسبت مراسم اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران به سخنرانی پرداخته و گفت: رهبر معظم انقلاب درباره اعتکاف سال 84 توصیه کردند که در این سه روز تمرین مراقبت از خود داشته باشید.

وی با اشاره به بخش دیگری از بیانات رهبر معظم انقلاب درباره اعتکاف، عنوان کرد: این مراسم معنوی شباهت‌های زیادی با حج دارد حج تمرین طولانی مدت است در اعتکاف هم انسان سه شبانه روز مشغول با خدا است.

نماینده ولی فقیه در دانشگاه تهران در ادامه بیانات رهبری، اظهار کرد: هنگام اعتکاف هر کس با خدای خود باشد و با او خلوت کند؛ خوراک، گفتار، فکر و نقشه‌های شما برای آینده در تمام حالات همراه با اخلاص و توجه به خدا باشد، در روزگاری که همه دوست دارند در کنار خانواده خود باشند شما انتخاب کردید که اعتکاف کنید که این امر تمرین مناسبی برای سیر و سلوک است.

حجت الاسلام والمسلمین کرمی افزود: رضای الهی و خواست الهی را بر هوای نفس خود مقدم بدارید؛ گاهی ما تحت امر خواسته‌های نفسانی هستیم در حالی که فکر می‌کنیم تحت امر خدا هستیم، قرآن کریم می‌فرماید ایمان برخی همراه با شرک است، آنان در وضعیتی قرار می‌گیرند که ایمان را با شرک پیش می‌برند.

وی با بیان اینکه رضای الهی را بر هوای نفس خود مقدم بردارید،  بیان کرد: رهبر معظم انقلاب نسبت به عبادات بسیار عشق دارند، در ایام اعتکاف که توجه خدا به ما زیاد است در حق ایشان دعا کنیم ایشان به خاطر مسوولیت سنگینی که دارند از بسیاری از امور محروم هستند. وجود رهبر معظم انقلاب نعمت و توفیق بزرگی است که نصیب ما شده قدر آن را بدانیم.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه استحباب اعتکاف در ماه رجب ثابت نیست اما انتخاب آن بسیار شایسته است، ابراز کرد: استحباب آن در آخر ماه رمضان است، که در شهرهای مختلف افزایش یافته است، اصل اعتکاف مستحب است انسان در همه زمان‌های می‌تواند اعتکاف داشته باشد اما در آخر ماه رمضان به خاطر سیره نبی گرامی اسلام(ص) استحباب دارد.

حجت الاسلام والمسلمین کرمی با بیان اینکه اعتکاف ما باید به قصد قربت باشد، گفت: خداوند این عمل را می‌پسندد که بدون قصد ریا باشد؛ انس با خدا درجات بالایی از کمال را برای انسان به وجود می‌آورد.

نماینده ولی فقیه در دانشگاه تهران با بیان اینکه شروع اعتکاف با نام امیرمومنان امام علی(ع) بیسار خوب است، ابراز کرد: بنابر فرمایش پیامبر(ص) حضرت امیرمومنان امام علی(ع) در کنار پیامبر پدر ما هستند و باید به آنها توجه خاص کنیم.

 وی در پایان خاطرنشان کرد: حضرت بقیه الله به پدر خود امیرمومنان امام علی(ع) و عمه خود حضرت زینب(س) توجه خاص دارند. برای ظهور ایشان دعا کنیم.

 

چاپ خبر