کارشناس سیاست خارجی:
گسترش روابط با همسایگان اولویت اصلی سال ۹۸ است
الهیان بر ضرورت توجه بیشتر دستگاه سیاست خارجی بر گسترش روابط با کشورهای همسایه در سال ۹۸ تاکید کرد.

«زهره الهیان» در گفت و گو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان در مورد اولویت های دیپلماسی کشور در سال 98 گفت: سال 98 را در حالی آغاز می کنیم که برجام بلاتکلیف مانده و اروپایی ها علیرغم تعهدشان نتوانسته اند ساز و کار مالی و بانکی را اجرایی کنند.

 

عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید براین نکته که باید در سال آینده از بد عهدی های آمریکا و اروپا درس بگیریم، افزود: از این رو باید به تبادلات با کشورهای همسایه و منطقه توجه ویژه داشته باشیم.

 

در خبرگزاری شبستان بخوانید: دستگاه دیپلماسی در سال ۹۸ گام های موثرتری در زمینه اقتصادی بردارد

 

وی تلاش برای حذف دلار از روابط تجاری ایران را یکی دیگر از اولویت هایی دانست که وزارت خارجه می تواند برای رسیدن به آن تلاش کند و تاکید کرد: دستگاه دیپلماسی کشورمان می تواند راه را برای تجارت بیشتر تجار ایرانی با کشورهایی باز کند که می توان در آن مسیر دلار را حذف کرد.

 

الهیان در ادامه پتانسیل روابط ایران با کشورهای عدم تعهد را بسیار زیاد دانست و تصریح کرد: این پتانسیل در سال های گذشته مورد غفلت واقع شده و ایران می تواند در سال 98 در خصوص رابطه با کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در زمینه های سیاسی و تجاری گام های بلندتری بردارد.

 

وی همچنین سفر روحانی به عراق و سفر بشار اسد به ایران را یکی ازنقاط قوت دیپلماسی ایران در سال 97 دانست و تصریح کرد: در سال آینده می توان از ظرفیت این سفرها برای تقویت روابط با عراق و سوریه بهره برد و کمبودهای موجود در این زمینه را جبران کرد.

 

الهیان بر ضرورت بهره گیری از پیروزی های ایران، سوریه و عراق و محور مقاومت در سال 98 نیز تاکید کرد و اظهارداشت: از این ظرفیت های سیاسی می توان بهره اقتصادی برد تا سختی های دوران تحریم کاسته شود.

 

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی از دیگر اولویت های دستگاه دیپلماسی کشور در سال 98 را گسترش روابط با کشورهای آسیایی دانست و تاکید کرد: در این زمینه می توان روابط با شرق آسیا را گسترش داد و از نظر اقتصادی به جای چشم داشتن به غرب به تقویت روابط با این کشورها چشم داشت.

 

وی همچنین توجه به ارتباط با کشورهای حوزه خلیج فارس را نکته ای دانست که در سال های گذشته مورد غفلت واقع شده و از دستگاه دیپلماسی کشور خواست تا در این زمینه ابتکار عمل های خاصی در سال 98 به خرج دهد.

 

الهیان در پایان ابراز امیدواری کرد تا در سال 98 وضعیت برجام مشخص شده و دستگاه سیاست خارجی بیشتر وقت خود را به جای صرف برجام به گسترش روابط با کشورهای همسایه معطوف کند./

چاپ خبر