معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان شمالی عنوان کرد:
۴۰ درصد زندانیان خراسان شمالی قاچاقچی مواد مخدر هستند
محجوب با بیان اینکه یک سوم زندانیان استان با عفو رهبری آزاد شدند، گفت: ۴۰ درصد زندانیان خراسان شمالی مجرمینی هستند که مرتکب به قاچاق مواد مخدر شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بجنورد، «سید ابراهیم محجوب»، امروز(26 اسفند) در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که در محل مجتمع قضایی شهید بهشتی برگزار شد، با بیان اینکه یک سوم زندانیان استان با عفو رهبری آزاد شدند، گفت: 40 درصد زندانیان خراسان شمالی مجرمینی هستند که مرتکب به قاچاق مواد مخدر شدند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان شمالی افزود: یکی از مهمترین آسیب‌های اجتماعی موجود در جامعه مواد مخدر است که سرچشمه دیگر آسیب‌های اجتماعی به‌شمار می‌رود.

وی با اشاره به افزایش حاشیه‌نشینی در سه شهر شیروان، اسفراین و بجنورد، افزود: متاسفانه برخی از معابر حاشیه شهر بجنورد به گونه‌ای است که اگر حادثه‌ای که در آن محله رخ دهد امکان تردد وجود ندارد چراکه وضعیت آسفالت و روکش آن قابل قبول نبوده و طول کوچه‌ها بعضاً به هفت کیلومتر نیز می‌رسد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان شمالی با بیان اینکه خشونت یکی دیگر از آسیب‌های اجتماعی خراسان شمالی محسوب می‌شود، تصریح کرد: متاسفانه در 11 ماه اخیر ضرب و جرح پس از سرقت، بیشترین پرونده‌های وارده به دادگستری استان را به خود اختصاص داده که در مقایسه با سال گذشته یک و نیم درصد رشد داشته است.

محجوب همچنین از افزایش 20 درصدی توهین و سه درصدی تهدید در مقایسه با سال 96 خبر داد و بیان داشت: شهرستان اسفراین پایلوت اجرای طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان در استان است.

وی با ارائه توضیحات تکمیلی در این خصوص افزود: این طرح در راستای کاهش خشونت در استان انجام می‌شود که دانش‌آموزان به محض ورود به آموزشگاه مورد غربال قرار گرفته و چنانچه دانش‌آموزی نیاز به درمان داشته باشد سریعاً مورد معالجه قرار می‌گیرد.

معاونت اجتماعی دادگستری خراسان شمالی تجمل گرایی، راحت‌طلبی، دخالت والدین، اعتیاد و فضای مجازی را عوامل موثر در اختلافات خانوادگی عنوان کرده و ادامه داد: در 11 ماه اخیر از ۲ هزار و ۴۰۰ پرونده‌ای که به مراکز مشاوره‌ای به‌منظور صلح ارجاع داده شده تنها 13 و هفت دهم درصد آن به صلح و سازش ختم شد که این آمار قابل قبول دادگستری استان نیست چراکه این رقم در سال گذشته 20 درصد بوده است.

وی در ادامه از اجرای طرح کرامت توسط بسیج در محلات آسیب‌دیده و حاشیه شهر خبر داد و خاطرنشان کرد: در راستای طرح کرامت، بسیج در محلات آسیب دیده و حاشیه شهر، خرده فروشان و عمده فروشان مواد مخدر را شناسایی کرده و معتادین را نیز به کمپ های ترک اعتیاد معرفی می‌کند که تاکنون 8 کارگاه آموزشی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی برای خانواده ها در محله جوادیه بجنورد برگزار شده است.

 

 

چاپ خبر