روند عادی بازار سکه و طلا در روزهای پایانی سال/چند توصیه به خریداران
با مشاهده قیمت های بازار طلا در هفته های منتهی به آخر سال شاهد نوسانات جزئی در قیمت ها هستیم و بازار سکه و طلا در روز‌های پایانی سال روند عادی خود را سپری می‌کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، پنجشنبه 23  اسفندماه هر گرم طلای 18 عیار در بازار به قیمت 421 هزار و 763  تومان مبادله می شود. همچنین سکه تمام طرح جدید 4 میلیون و 670 هزار تومان، سکه تمام طرح قدیم 4 میلیون و 440 هزار تومان، نیم سکه 2 میلیون و 520 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 600 هزار تومان، سکه گرمی 870 هزار تومان ارزش گذاری شده است.

 

این در حالی است که چهارشنبه 22 اسفندماه هر گرم طلای 18 عیار در بازار به قیمت 410 هزار و 913 تومان مبادله می شد. همچنین سکه تمام طرح جدید 4 میلیون و 490 هزار تومان، سکه تمام طرح قدیم 4 میلیون و 400 هزار تومان، نیم سکه 2 میلیون و 550 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 600 هزار تومان، سکه گرمی 870 هزار تومان ارزش گذاری شده بود.

 

در روزهای سه شنبه 21 اسفند، دوشنبه 20 اسفند، یکشنبه 19 اسفند و شنبه 18 اسفند به ترتیب هر گرم طلای 18 عیار در بازار به قیمت 410 هزار و 220 تومان، 414 هزار و 260 تومان، 417 هزار و 838 تومان و 417 هزار و 838 تومان مبادله می شد. با مشاهده قیمت های بازار طلا در هفته های منتهی به آخر سال شاهد نوسانات جزئی در قیمت ها هستیم و بازار سکه و طلا در روز‌های پایانی سال روند عادی خود را سپری می‌کند و با وجود پیش‌بینی‌ها مبنی برافزایش تقاضا در ارز آستانه نوروز این تقاضا در بازار کمتر از پیش‌بینی‌ها افزایش یافته است.

 

در همین زمینه دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران به رسانه ملی گفته است: «برخلاف برخی شایعات مبنی بر افزایش قیمت سکه و طلا به دلیل افزایش تقاضا در روز‌های پایانی بازار روند طبیعی خود را سپری می‌کند و افزایش ناگهانی قیمت‌ها محتمل نیست البته قیمت طلا به قیمت اونس جهانی و همچنین قیمت ارز بستگی دارد که امیدواریم با نظارت بیشتر بانک مرکزی بر بازار ارز و جلوگیری از نوسانات، همچنان شاهد ثبات در قیمت سکه و طلا باشیم.»

 

«نادر بذرافشان» همچنین به خریداران سکه و طلا در روزهای پایانی سال توصیه کرده است که «مردم حتما سکه‌های خود را از واحد‌های مجاز خریداری کنند و مشخصات وکیوم سکه را با مشخصات مغازه مطابقت دهند و درصورت عدم تطابق پرس سکه با تابلو مغازه از خرید خودداری کنند.»

 

وی با بیان اینکه متاسفانه سکه‌های غیربانکی در بازار زیاد شده است، گفت: «برای یک خرید مطمئن داشتن هولوگرام اتحادیه طلا و جواهر تهران برروی وکیوم سکه ضروری است و به مردم توصیه می‌کنیم حتما سکه‌هایی را خریداری کنند که هولوگرام اتحادیه برروی آن حک شده باشد.»

 

به نظر می رسد سیاست های اعمالی بانک مرکزی برای کنترل بازار سکه و ارز که از ابتدای سال جاری با جدیت دنبال شده است نتیجه خود را بر این بازار گذاشته است و هرچند شاهد افزایش اندکی در بازار طلا و ارز هستیم اما از نوسانات آنچنان قیمت ها در این بازار دیگر خبری نیست./

چاپ خبر