وزیر امور خارجه کشورمان در دانشگاه تهران:
هیچ نیرویی نمی تواند ایران و عراق را از هم جدا کند
ظریف به پیوند ناگسستنی ملت ایران و عراق اشاره کرد و افزود: هیچ نیرویی نمی تواند مردم ایران و عراق را از هم جدا کند.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، «محمدجواد ظریف» در همایش شهید محراب در دانشگاه تهران گفت: شهید حکیم نمونه بارز اخلاق اسلامی بود و بنده در سال 1371 سعادت داشتم که با وی و خانواده اش آشنا شوم.

 

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه به پیوند ناگسستنی ملت ایران و عراق اشاره کرد و افزود: هیچ نیرویی نمی تواند مردم ایران و عراق را از هم جدا کند.

 

وزیر امور خارجه بیان کرد: شهید حکیم توسط فاسدترین و فاسق ترین افراد که تکفیری ها بودند شهید شد و ثمره آن درهم آمیخته شدن خون ایرانی ها و عراقی ها در مبارزه با تکفیر، داعش و گروه های تروریستی بود و این آمیخته شدن خون مردم ایران و عراق اجازه تفرقه میان این دو کشور را نخواهد داد.

 

ظریف با بیان اینکه شهید حکیم کسی بود که با درایت پروژه های بسیار خطرناکی که برای آینده عراق دیده بودند را نقش بر آب کرد، تصریح کرد: شهید حکیم توانست با حکمت و درایتی که داشت از آن مرحله عبور کند. اینجا یاد سید عبدالعظیم حکیم را هم گرامی می دارم که در کنار شهید حکیم بسیار مبارزه کردند.

 

وی خاطرنشان کرد: من بعد از سفر آخر خود به عراق که پنج روزه بود، در دیدارهایی که داشتم با تمام وجود احساس کردم که مردم دو کشور ایران و عراق جدایی ناپذیر هستند. امشب هم برای تدارک سفر تاریخی جناب آقای روحانی به عراق عازم این کشور هستم و مطمئنم این سفر نشان خواهد که دو ملت ایران و عراق قلب تپنده منطقه هستند.

 

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: بدون ایران و عراق این منطقه روی آرامش را نخواهد دید، این دو کشور ستون های امنیت منطقه هستند و امیدواریم با حرکت جدیدی که احزاب عراقی آغاز کرده اند بتوانیم حرکت رو به جلویی داشته باشیم و آن حرکت آنها این است که ما گروهها و ائتلاف هایی در عراق داریم که متشکل از احزاب و اقوام مختلف است و این ثمره خون شهید حکیم به حساب می آید.

 

ظریف در پایان با بیان اینکه شهید حکیم نه تنها شهید محراب بود بلکه شهید وحدت هم بود، خاطرنشان کرد: ما امروز گروه هایی در عراقی داریم که از همه اقوام و مذاهب هستند، در سفری که به عراق داشتم با دو ائتلاف به رهبری سید عمار حکیم و برادران بدر دیدار کردم. در این رو ائتلاف از شیعه، سنی، کرد، ترکمان و مسیحی همه با هم جمع شدند و این پیروزی بزرگی برای ندای وحدت شهید حکیم است./

چاپ خبر