درباره خاشقجی و فعالان حقوقی
نخستین تحرک جمعی شورای حقوق بشر ضد عربستان
شورای حقوق بشر نخستین تحرک جمعی ضد عربستان را به دلیل وضعیت حقوق بشری در این کشور و فعالان حقوقی و ترور«جمال خاشقجی» انجام می دهد.

به گزارش خبرگزاری شبستان، خبرگزاری رویترزبه نقل از دیپلمات ها گزارش داد که کشورهای اروپایی فردا (پنجشنبه 16 اسفند) از عربستان خواهند خواست تا فعالان بازداشت شده را آزاد کنند و با بازرس سازمان ملل متحد در پرونده ترور «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد عربستان همکاری کند.

این خبرگزاری اعلام کرد: این طرح که ایسلند آن را رهبری می کند، از حمایت کشورهای اروپایی و برخی از هیئت های کشورهای دیگر برخوردار است . این طرح انتقاد مستقیم و صریح به عربستان داخل شورای حقوق بشر است که 47 کشور عضو آن هستند.

 

سازمان دیده بان حقوق بشر نیز با استقبال از این طرح اعلام کرده است که این اقدام، نخستین تحرکت جمعی در این شورا درباره حقوق بشر در عربستان است.

این سازمان تاکید کرد: باید اعضای این شورا از عربستان بخواهد تا در تحقیقات ترور خاشقجی همکاری کند و هدف قرار دادن فعالان و روزنامه نگاران و مخالفان را متوقف و بدون هیچ شرطی بازداشت شدگان حقوقی و اجتماعی را آزاد کند.

 

مدیر دفتر ژنو در سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد: هیچ کشور و دولتی فراتر از قانون نیست.

رویترز گزارش داد که بیانیه کشورهای اروپایی در خصوص نقض حقوق بشر در عربستان در راستای تشدید نگرانی ها در زمینه سرنوشت فعالان حقوق بشری بازداشت شده در زندان های عربستان منتشر شده است.

 

ایسلند در سال گذشته برای نخستین بار عضو این شورا شد تا جایگزین آمریکا شود که از این شورا به دلیل مخالفت با اقدامات ضد اسرائیلی خارج شده بود.

«عادل الجبیر» وزیر مشاور امور خارجه هفته گذشته به شورای حقوق بشر گفته بود که عربستان با این شورا همکاری خواهد کرد، اما به طور صریح به این تحقیقات که «انیس کالامار» بازرس سازمان ملل درباره ترور خاشقجی تحقیق می کند، اشاره نکرده است.

کالامار پس از سفر ماه گذشته به ترکیه گفته است که شواهد و مدارک درباره جنایت وحشیانه خاشقجی نشان می دهد که این جنایت برنامه ریزی شده بوده است.

چاپ خبر