ابراز رضایت سازمان ملل از پیشرفت گفتگوهای یمنی-یمنی
سازمان ملل اعلام کرد که نمایندگان دولت مستعفی یمن و جنبش انصارلله پیشرفت های خوبی در گفتگوهای دو روزه در روزهای ۱۶ و ۱۷ فوریه داشتند.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از «اسپوتنیک»،سازمان ملل اعلام کرد که نمایندگان دولت مستعفی یمن و جنبش انصارلله پیشرفت های خوبی در گفتگوهای دو روزه در روزهای 16 و 17 فوریه داشتند.

دبیر کل سازمان ملل در بیانیه ای در این باره گفت: «نمایندگان دولت یمن و انصارلله برای اولین مرحله از استقرار دوباره نیروهای نظامی در چهارمین نشست مشترک خود به توافق رسیدند.»

در این بیانیه آمده است که پس از گفتگوهای طولانی اما سازنده که امکان آن از سوی «کمیته هماهنگی استقرار دوباره» (RCC ) فراهم شد،هر دو گروه بر روی مرحله اول استقرار دوباره متقابل نیروها به توافق رسیدند.

دو طرف همچنین به توافق هایی در مورد مرحله دوم استقرار دوباره نیروها دست پیدا کردند.

بر اساس این بیانیه،قرار است نشست بعدی «کمیته هماهنگی استقرار دوباره» ظرف یک هفته با هدف نهایی کردن توافق بر سر مرحله دوم این فرآیند،تشکیل شود.

یمن در چند سال گذشته درگیر جنگ میان نیروهای دولت مستعفی «عبد ربو منصور هادی» مورد حمایت عربستان سعودی  و شیعیان حوثی یا همان نیروهای انصارلله است.

ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی از مارس سال 2015 میلادی اقدام به انجام حملات هوایی علیه نیروهای انصارلله کرده که منجر به کشته شدن ده هزار شهروند یمنی شده است.

جنگ در یمن موجب به وجود آمدن یکی از بدترین بحران های انسانی در جهان شده است.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان ملل ،در حال حاضر حدود 22 میلیون یمنی نیازمند کمک های انسانی هستند.

گفتنی است،در ماه دسامبر در جریان اولین دور از گفتگوهای یمنی-یمنی در سوئد ،دو طرف مذاکره برای برقراری آتش بس در شهر بندری «الحدیده» و همچنین تبادل زندانی ها توافق کردند.

چاپ خبر