یادداشت/
نقش مسجد در آئینه چهل سالگی انقلاب
همواره گردهمایی مردم در مساجد، انسجام و وحدت مردم با محوریت مسجد جرقه‌های بزرگی چون انقلاب را زده است و به فرموده بنیانگذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) «مساجد سنگر است، سنگرها را پر کنید».

به گزارش خبرگزاری شبستان میثم ریاحی در یادداشتی نوشت: بسیار از انقلاب و پیروزی انقلاب می گوییم و باید هم بگوییم، افتخار هم می‌کنیم که در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب هستیم. اما نباید فراموش کنیم که منشأ این انقلاب از مساجد بود و سنگر آن هم مساجد است. بنابراین یکی از مهم ترین وظایف ما در این زمان، برگزاری برنامه‌های انقلاب و مراسم جشن‌های انقلابی در مساجد است.

با تجربه‌ای که انقلاب و دوران دفاع مقدس برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده است همگان را به این سمت حرکت می‌دهد که اجرای برنامه‌ها با محوریت مسجد باشد، نباید اجازه دهیم که مساجد مرکزیت خود را در برنامه‌های فرهنگی، مذهبی، ملی و انقلابی از دست بدهند.

همواره گردهمایی مردم در مساجد، انسجام و وحدت مردم با محوریت مسجد جرقه‌های بزرگی چون انقلاب را زده است و به فرموده بنیانگذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) مساجد سنگر است، سنگرها را پر کنید.

اگر بخواهیم در تربیت دینی فرزندان انقلاب و نسل نو موفق باشیم، باید آنان را با اهمیت موضوع مسجد و انقلاب آشنا کنیم. این آشنایی نیاز به فضاسازی دارد و چه فضایی بهتر، سالم‌تر و زیباتر از مسجد.

محیط معنوی مسجد خود انگیزه و روحیه انقلابی ایجاد می کند. البته با تبلیغات محیطی هم، می‌توان به این روحیه به وجود آمده درونی کمک کنیم تا ماندگاری و حرکت رو به جلوی آن را هم تضمین کرده باشیم.

البته اگر چه برخی نیز معتقد هستند که باید جشن‌ها و برنامه‌های انقلابی را در خیابان‌ها و در دل جامعه برگزار کنیم اما این نظریه دلیل بر آن نیست که مساجد و نقش آن را در مقوله فراموش کنیم. مهم این است که مساجد محوریت داشته باشند و در کنار آن برنامه‌های دیگر هم اجرا شوند.

اما نکته قابل توجه دیگر این است که وقتی سخن از مسجد به میان می‌آید منظور فقط نمای و فیزیک مسجد نیست. بلکه منظور همه ارکان مسجد یعنی زائرین، مجاورین، مراجعین، فعالین و امام جماعت است که همه این ها نقش دارند و حضورشان در کنار هم به مسجد شکل می‌بخشد وگرنه مسجد بدون نمازگزار، بدون مراجع، بدون امام جماعت هویتش را از دست می‌دهد.

به هرحال با تأکید مجدد در این زمینه، باید گفت که انقلاب از درون مسجد و مسجدی ها آغاز شد و حفظ آن نیز با محوریت مساجد امکان‌پذیر خواهد بود و تا زمانی که مسجد و مسجدی با روحیه انقلابی از هم جدا نشوند، انقلاب هم پایدار خواهد بود. البته با مدیریت و رهبری بصیر که امروز انقلاب ما این نعمت را دارد و به لطف خدا با رهبری امام خمینی(ره) آغاز شد، با رهبری مقام معظم رهبری ادامه دار شد و ان شاءالله با تحویل پرچم انقلاب به دست امام زمان(عج) جهانی خواهد شد.

چاپ خبر