واشنگتن پست:
ریاض به محو جنایت «خاشقجی» می اندیشد
یک روزنامه آمریکایی نوشت: ریاض در طول ماههای گذشته زیر ذره بین جهان بوده است و تلاش می کند تا جهان جنایت «خاشقجی» را فراموش کند.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از خلیج 365، روزنامه واشنگتن پست در تحلیل خبری به قلم «ایشان تارور» نوشت: عربستان می خواهد جهان جنایت قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد عربستانی را در طول ماههای گذشته کانون توجه بین المللی بوده است، فراموش کند.

تارور نوشته است: پس از مرگ خاشقجی، عربستان زیر ذره بین جهانی قرار گرفت تا به کنگره آمریکا رسید. این امر علاوه بر بیانیه های اعتراض آمیز است در پایتخت های جهان در محکومیت این مسئله به راه افتاد.

 

وی در تحلیل خود آورده است: این جنایت تصویر «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان را خدشه دارد، چرا که گزارش های آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا)، وی را مسئول این جنایت عنوان کرده است.

این تحلیلگر واشنگتن پست نوشت: به نظر می رسد که جهان مرحله پسا خاشقجی را در برخورد با عربستان آغاز کرده است. این مسئله در اجلاس داووس که هفته گذشته در سوئیس برگزار شد، مشخص بود.

 

این روزنامه به نقل از «اولی موریر» رئیس جمهوری سوئیس نوشت: کشورش جنایت خاشقجی را محکوم کرد، اما در طول اجلاس داووس تصمیم گرفت بار دیگر روابط با ریاض را عادی سازی کند.

عربستانی ها در طول اجلاس داووس، اطمینان پیدا کردند که می تواند جهان را از این جنایت عبور کند، به خصوص که تعدادی دیدار با هیئت عربستانی در حاشیه این اجلاس برگزار شد.

 

این هیئت عربستانی متشکل از رووسای اجرای درباره اصلاحات ولیعهد عربستان گفتگو کردند و در باره مسئله خاشقجی تمرکزی انجام نگرفت.

این هیئت، مسئله خاشقجی را به منزله مانعی در راه این اصلاحات دانستند.

 

«دیوید ملیباند» رئیس کمیته نجات بین المللی گفت: مسئله خاشقجی، نتیجه افول اخلاق در کاخ سفید است. این مسئله مستبدان را تشویق به رفتارهای نامناسب می کند.

«کومی نایدو» رئیس سازمان عفو بین الملل نیز معتقد است که توجه نکردن به مسئله قتل خاشجقی در اجلاس داووس، پیامدهای منفی را بر این اجلاس و چهره بین المللی آن دارد.

چاپ خبر