ایران یک میلیارد دلار برای ذخیره نفت هزینه می کند
در حالیکه تحریم ها تلاش دارند تولید نفت ایران را کاهش دهند، تهران در جهت عکس عمل کرده و نفت تولیدی را افزایش داده و مازاد صادرات را ذخیره می کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، تحریم های اعمال شده آمریکا علیه صنعت نفت ایران تمام تلاش خود را به کار گرفته تا تولید نفت ایران را کاهش دهد. به صفر رساندن صادرات نفت ایران و کاهش تولید هدف اصلی آمریکا از نوامبر ۲۰۱۸ بوده که در این زمینه نتوانسته موفق عمل کند.

 

ایران نه تنها تولید نفت خود را کاهش نداده بلکه به منظور افزایش و تقویت آن تلاش می کند.

 

اگرچه از میزان صادرات نفت ایران کاسته شده اما برنامه وزارت نفت کشورمان به سمت ذخیره و نگهداشت نفت تولیدی در حال حرکت است.

 

در همین رابطه، عصر امروز سه شنبه،‌ وزارت نفت  9 قرارداد نگهداشت و افزایش توان تولید میدان های نفتی به ارزش یک میلیارد دلار را با شرکت های داخلی امضا کرد.

 

طبق خبر وزارت نفت، «بیژن زنگنه» در مراسم امضای این قراردادها افزایش توان تولید را پیام روشنی به بیگانگان و برخی داخلی ها‌ دانست که تلاش می‌کنند با تحریم در دل مردم نگرانی ایجاد کنند.

 

وزیر نفت در همین خصوص تاکید کرد: چهار درصد مجموع اعتبارات طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت که معادل 240 میلیون دلار می شود به بخش مسوولیت‌های اجتماعی تعلق می‌گیرد.

 

این در حالی است که چندی پیش نیز اعلام شد که افزایش نفت ذخیره شده ایران بر روی دریا واکنشی از سوی ایران در برابر تحریم های جدید دولت ترامپ علیه صنعت نفت ایران است.

 

براساس گزارشی که بلومبرگ اخیرا ارایه کرده بر اساس آمارهای تانکری، تاکنون بخش عمده نفتکش های ایرانی، نفت را تنها برای چند هفته بر روی دریا ذخیره می کردند، در حالی که این مدت در طی تحریم های سال های 2012 تا 2016 به ماه ها می رسید.

 

یادآور می شود طبق اعلام آژانس اطلاعات انرژی آمریکا، ایران دارای چهارمین ذخایر اثبات‌شده نفت خام و دومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان است./

 

 

چاپ خبر