جهانگیری:
دست های زیادی در صدد بیمناک کردن جوانان از آینده هستند
معاون اول رییس جمهور، اظهار کرد: اکنون دست های زیادی در بیرون و داخل کشور در کار هستند تا تحت عناوین مختلف، جوانان نسبت به آینده خود بیمناک باشند و امیدشان به آینده آسیب ببیند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، عصر امروز(۲ بهمن)در  نشست مجمع ملی سازمان های مردم نهاد جوانان کشور در سخنانی با بیان اینکه در مقطع فعلی و به اتفاق همه، کشور در شرایط پیچیده و خطیری از حیث فرصت ها و تهدیدها  قرار دارد، گفت: هنری که باید بکار گرفته شود اینکه از دل تهدیدها، فرصت هایی برای خنثی سازی تهدیدات و پیشبرد کشور استفاده کرد.

 

 

وی با تصریح به اینکه روی این موضوع اتفاق نظر داریم که فرصت ها در جاهای خاص به وجود می آید و یکی از فرصت های مهم کشور، موضوع جوانان وظرفیت هایی است که سمن ها ایجاد می کنند؛ بیان داشت: فرصت جوانی و ظرفیت سمن ها اگر به موقع و خوب استفاده شود، خیلی از مشکلات از دل این فرصت ها رفع و افق های جدیدی به روی ملت و جامعه گشوده می شود.

 

 

جهانگیری با بیان اینکه اگر آینده برای ما مهم است که مهم است، باید دید مهم ترین موضوعی که می تواند آینده کشور را به سمت خوب سوق دهد، کدام یک از فرصت هاست؟ ادامه داد: باید هم در دولت و هم در مجموعه جوانان تلاش جدی صورت بگیرد که امید جوان نسبت به آینده کم رنگ نشود.

 

 

وی افزود: اکنون دست های زیادی در بیرون و داخل کشور در کار است تا تحت عناوین مختلف، جوان نسبت به آینده خود بیمناک باشد و امیدش به آینده آسیب ببیند، این فرصت{جوانی} در جامعه تبدیل به تهدید نگران کننده ای بشود؛ اصرار دارند روی امید به آینده سرمایه گذاری جدی بکنند تا برای کسی آینده روشن و امیدوارکننده ای نباشد.

 

 

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر یافتن راهکارهایی به کمک خود جوانان برای مقابله با القای ناامیدی ها؛ تصریح کرد: جامعه ای که آینده برای آن اهمیت داشته باشد باید برای تغییر و تحول وضع موجود حتما" به جوان خوشبین باشد، جامعه ای که به آینده بدبین و از تغییر و تحول بترسد، همیشه از جوان و جوانی به عنوان تهدید نام می برد و فکر می کند به اینکه می تواند تبدیل به یکی از مشکلات شود لذا وحشت دارد از اینکه جامعه جوان دنبال تغییر و تحول است.

 

 

وی به جایگاه جوانان در دین مبین اسلام، در اندیشه های امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره و بیان کرد: گاهی ایشان ساعت ها وقت گذاشته و صحبت های جوانان را می شنوند و تاکید دارند دولت کارهای ویژه برای جوانان انجام بدهند لذا بستگی به هنر ما و جوانان و مدیران رسمی کشور دارد که چقدر بتوانند از شرایط مجمع برای حل مسائل و پیشرفت کشور استفاده کنند.

 

 

جهانگیری با بیان اینکه می شود از فرصت جوانی استفاده کرد و می شود هم دست روی دست گذاشت؛ تصریح کرد: نگرانی پمپاژ کردن که شغل نیست؛ در شرایط فعلی یکی از اصلی ترین مسائل کشور ما که در این مقطع بیش از مقاطع دیگر تعیین کننده است، بازسازی سرمایه اجتماعی کشور برای عبور از شرایط خطیر کنونی است که آمریکا به تعبیر خود جنگ اقتصادی علیه ما راه انداخته است.

 

 

وی اعتماد وامید اجتماعی و مشارکت فعال مردم در مسائل خودشان را پیش نیاز هر کار دیگری دانست و افزود: موضوع دیگر این است مردم ایران و جوانان بین داشته ها و آرمان ها فاصله می بینند، آنچه که می تواند این شکاف را کم کرده و کاهش بدهد، گفتگو است و باید گفتگوی رسمی بین جوانان و مسؤلان کشور برقرار شود و موضوعات مشخصی که مبتلابه نسل جوان است و فکر می کنند مسولان کمتر دغدغه دارند، تبدیل به موضوعات گفتگو شود و سمن ها و نهادهای رسمی دولتی گفتگوی صمیمانه برقرار و این شکاف را به حداقل برساند.

 

 

معاون اول رییس جمهور تأکید کرد: مسئله دیگر این است که مسؤلان کشور گاهی با یکسری مسائلی که از سوی جوانان روبه رو می شوند، به صورت طبیعی فکر می کنیم مقصر این مشکلات نسل جوان است اما اگر خوب دقت کنیم، برخی مطالبات به موقع پاسخ داده نشده و لختی سازمان های ما در پاسخگویی به موقع به سئوالات و مطالبات منجر به این شده اتفاقاتی بیفتد و به جای سرزنش نهادها جوانان را مقصر می دانیم لذا باید نهادها و مسؤلان در مقابل با مطالبات مطرح شده به موقع پاسخگویی داشته باشند که خیلی از مسائل کشور حل می شود.

 

 

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه خیلی از کارها در انقلاب انجام شده و آنچه امروز جامعه ما نیاز دارد افق روشن نسبت به آینده است؛ افزود: اگر در ایام چهل سالگی انقلاب موجب افزایش سطح اعتماد نسبت به آینده و دولت شویم موفق می شویم که استمرار نظام و حرکت رو به اصلاح جامعه را پیش ببریم.

 

وی بیان داشت: دولت تصمیم گرفته تا پایان برنامه ششم مدیریت خانم ها را به 30 درصد برساند و سن مدیریت کشور کاهش پیدا کند.

 

 

معاون اول رییس جمهور در پایان از شهید باهنر، مرحوم هاشمی رفسنجانی و سردار حاج قاسم سلیمانی به عنوان سه چهره برجسته استان کرمان نام برد و نکاتی بیان کرد.

 

 

 

 

چاپ خبر