مدیر موسسه خانه کتاب:
انجمن منتقدان کتاب راه اندازی شود
حسینی پور گفت: موسسه خانه کتاب می کوشد سال آینده با کمک انجمن های علمی و صنفی نقد کتاب را گسترش دهد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، «نیکنام حسینی پور» در آئین اختتامیه پانزدهمین دوره جشنواره نقد کتاب، که  عصر امروز دوشنبه1 بهمن‌‌ماه در خانه اندیشمندان علوم‌انسانی برگزار شد، گفت:از  دکتر جوادی به خاطرپشتیبانی از این جشنواره تشکر می کنم‌.هرکتابی که چاپ می‌­شود  منتقدانی دارد که نقد خود را به صورت شفاهی و یا مکتوب عرضه می کنند. امیدوارم جامعه ما به جایی برسد که به ازای چاپ هر کتاب یک نقد هم منتشر شود.

 

مدیر موسسه خانه کتاب تصریح کرد: امروز با  مسائلی در جامعه مواجه هستیم. افرادی هستند که  بدون اینکه کتابی را بخوانند شروع به نقد آن می­‌کنند بدون دیدن فیلم آنرا نقد می کنند.این افراد به اصول نقد پایبندنیستند.منتقد در عالم ادب و هنر مثل رهگذر فضولی است که در معامله خواننده و نویسنده دخالت می کند.نقد، به معنای تفکیک آثار سره از ناسره است.نقد عالمانه باید دور از غرض ورزی باشد.  اولین انتظار از منتقد بی‌غرضی است.نویسندگان و حتی بزرگان درباره نقد کتاب هنوز دچار سو‌تفاهم هستند خیلی دشوار است که بتوان نقد را عمومی‌­تر کنیم. هنوز خیلی از نویسندگان ما تاب و تحمل نقد را ندارند و در میان ایرانیان فرهنگ مدارا هنوز جایگاه خوبی ندارد و حتی در میان نخبگان نیز نقد هنوز نهادینه نشده و جایگاهی ندارد.

 

وی با بیان اینکه  نقد تحلیل یک اندیشه است، عنوان کرد: نقد را جدی نگرفتیم.فضای امروز جامعه و اغتشاش موجود در آن نیاز به نقد را بیشتر می کند.در حوزه ترجمه های نا مفهوم تکراری و قاچاق کتاب باید به نقد بیشتر بها داد و آنرا عمومی کرد.

 

حسینی پور تصریح کرد: امیدواریم با یاری منتقدان بتوانیم نقد را در مجامع دانشگاهی بیشتر رونق دهیم .  خانه کتاب  سال آینده تلاش می کندنقد را با همکاری انجمن های علمی و صنفی گسترش دهد.

 

وی بیان کرد:  از حدود 250 نفر از منتقدان در ۱۵ دوره از جشنواره نقد کتاب تقدیر کردیم.پیشنهاد می شود انجمن منتقدان کتاب راه اندازی شود.تا زمانی که آقای صالحی در وزارت فرهنگ هستند باید از فرصت استفاده کرد و این انجمن را تشکیل داد.

چاپ خبر