شهیدی از تبار سلمان
سلمان، لقبی است که از سوی سردار قاسم سلیمانی، به دلیل معنویت و شخصیت والای شهید محمود پایدار، به ایشان داده شده است

حجت الله فاریابی یکی از نویسندگان جنوب کرمان، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان، با اشاره به موضوع کتاب « از تبار سلمان »، گفت: کتاب « از تبار سلمان»، خاطره های شهید محمود پایدار است.

حجت الله فاریابی، با بیان این مطلب که این کتاب مشمل بر خاطره های کوتاهی از دوران زندگی شهید است، ابراز داشت: این کتاب را در چهار فصل، مشتمل بر خاطره هایی از دوران تولد تا شهادت شهید نوشته ام.

نویسنده کتاب « از تبار سلمان»، ادامه داد: در این کتاب 19، خاطره از دوران تولد و کودکی، 16 خاطره از دوران جوانی و انقلاب، 68 خاطره از دوران جبهه و جنگ و 8 خاطره نیز از دوران بعد از شهادت این شهید، نوشته ام.

وی، به علت نامگذاری این کتاب با عنوان « از تبار سلمان»، اشاره کرد و بیان داشت: سلمان لقبی است که از سوی سردار قاسم سلیمانی، به دلیل معنویت و شخصیت والای این شهید، به ایشان لقب داده شده است و به همین منظور این نام را برای این کتاب برگزیدم.

نویسنده کتاب « از تبار سلمان »، با بیان این مطلب که شهید محمود پایدار، اولین فرمانده گردان 419 بوده است، ابراز داشت: چند نفر از سرداران بزرگ جیرفت همچون شهیدان بینا، یوسف شریف از نیروهای گردان شهید پایدار بودند.
وی، با اشاره به این مطلب که از شهید پایدار هیچ عکس، مصاحبه و یا سخنرانی موجود نیست، اضافه کرد: این شهید به دلیل روحیه معنوی که داشتند، به کسی اجازه گرفتن عکس نداده است، به همین جهت این شهید عجیب گمنام مانده است.

فاریابی، با اشاره به پل شهید پایداران شهر جیرفت، گفت: این پل به نام شهیدان پایدار، نامگذاری شده است.

نویسنده کتاب « از تبار سلمان » با بیان این مطلب که شهید پایدار تنها شهید خانواده نیست، ابراز داشت: در دومین سالگرد شهید محمود پایدار، یکی دیگر از برادرانش نیز به شهادت رسید.

وی، در خصوص انگیزه خود از جمع آوری و چاپ آثار شهدا، گفت: از 10 سال قبل کار جمع آوری خاطره ها و عکس های شهدا آغاز کردم و در ابتدا کار جمع آوری خاطره ها و عکس ها را از زندگی پدرم که شهید است، شروع کردم.

فاریابی، اضافه کرد: بعدها کارم را در قالب وبلاگ و ویژه نامه گسترش دادم و عکس ها و وصیت نامه شهدا را در این وبلاگ و ویژه نامه قرار دادم.

نویسنده کتاب « از تبار سلمان »، ادامه داد: بعد از مدتی به توصیه دوستان برای ماندگاری آثار جمع آوری شده از شهدا، آن ها را در قالب کتاب نوشتم.

وی، گفت: در گذشته کتابی از زندگی شهید علی پرنده جانشین گردان و غواص لشکر 41 ثارالله نوشتم و 2 کتاب نیز آماده چاپ دارم.

گفتنی است؛ حجت الله فاریابی نویسنده کتاب « از تبار سلمان »، فرزند شهید رمضان فاریابی است.

چاپ خبر