حاجی زاده تاکید کرد:
لزوم تأمین آب شرب روستاهای کم آب خوزستان در تابستان
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان، گفت: برای تامین آب شرب روستاهای در معرض کم آبی در تابستان باید از هم اکنون تدابیر لازم اندیشیده شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اهواز، «کیامرث حاجی زاده»، امروز (دوشنبه 24 دی) در یازدهمین شورای آب و برق استان که در اداره کل مدیریت بحران استان با حضور نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی، فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی برگزار شد، اظهار کرد: شورای آب و برق استان یکی از شوراهای مهم در استان و محلی برای حل مشکلات بین دستگاهی است که از تابستان با توجه به شرایط خشکسالی به طور مستمر برگزار شده و هم اکنون نیز با توجه به شرایط جوی فعلی و برنامه ریزی برای تابستان آینده و مدیریت آب و برق برگزار می شود.

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان، تصریح کرد: انتظار می رود مدیران دستگاه های اجرایی و مدیران ارشد شرکت های آبفا و برق و معاونان سازمان آب و برق شخصا در شورای آب و برق شرکت کنند.

 

وی افزود: در شورای های آب و برقی که تاکنون برگزار شده بسیاری از مشکلات استان، شهرها و روستاها را با مسئولان مربوطه و فرمانداران برطرف کرده ایم و توانستیم از ابربحران خشکسالی، به ویژه در حوزه تامین آب شرب و تامین برق به راحتی عبور کنیم و در همین شرایط خوزستان رتبه نخست مصرف بهینه کشور را نیز به خود اختصاص داد.

 

حاجی زاده، عنوان کرد: در استان خوزستان شرایط نباید به نحوی باشد که مردم هم در دوران خشکسالی در سختی باشند و هم در دوران پرآبی با معضلاتی دست و پنجه نرم کنند.

 

وی با اشاره به وجود مشکلات مالی در شرکت آب و فاضلاب روستای استان، توضیح داد: از همه اعضای شورای آب و برق استان درخواست می کنیم به این شرکت کمک کنند تا از وضعیت فعلی بیرون بیایید و به چرخه خوب مدیریتی از نظر کمی و کیفی بازگردد.

 

وی اضافه کرد: در چند سال اخیر چنین بارندگی در جلگه خوزستان بی سابقه بوده است، به همین خاطر با توجه به توپوگرافی استان، خشکسالی های پی در پی، خاک و مشکلاتی که در زیرساخت های استان وجود دارد می توان گفت برخی مناطق استان مستعد سیلابی شدن هستند.

 

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان ادامه داد: با وجود این میزان بارندگی و مشکلات در زیرساخت ها و مناطق کوهستانی به خاطر اطلاع رسانی به موقع و حضور به موقع اعضا شورای هماهنگی مدیریت بحران در میدان عمل، جز 2 مورد که بر اثر سهل انگاری به وجود آمد، در استان تلفات انسانی نداشتیم.

 

وی با بیان اینکه لازم است مدیران و اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان انسجام و حضور خود را تا عادی شدن شرایط در استان حفظ کنند، اذعان داشت: همچین ضروریست از هم اکنون تدابیر و تمهیدات لازم به منظور رسیدگی به آب شرب روستاها و مناطق در معرض کم ابی در طول تابستان اندیشیده شود.

 

وی با اشاره به بازدید اخیر خود به همراه چند تن از مسئولان استان از روستاهای حموله، یدیم، البونیس و ...، ابراز کرد: بخش مرکزی اهواز به شدت از مشکلاتی مانند نبود زیرساخت های مناسب، نبود بهداشت مناسب در روستاها، نبود آب شرب سالم و بهداشتی، نبود رنج می برد که لازم است بررسی و بازدید میدانی دیگری مجددا از سوی دستگاه های متولی به منظور رفع این کمبودها و مشکلات صورت گیرد.

 

حاجی زاده، با تاکید بر ایجاد تحول در بخش مرکزی اهواز، تاکید کرد: شرکت نفت باید در حوزه مسئولیت های اجتماعی در این بخش ها ورود کند و معاونت بهره برداری سازمان آب و برق استان نیز با توجه به درمعرض خطر بودن برخی از این روستاها کار خود را آغاز کند.

 

وی با بیان اینکه وضعیت آب کانال سلمان باید پایدارتر شود، همچنین مردم بتوانند از کانال آبرسانی غدیر قبل از پایان سال جاری بهره مند شوند، یاد آور شد: برای طرح جداسازی آب امیدیه از روستاهای شهرستان رامشیر و رفع معارضین انشعابات روستایی جلسه ای فوری در این شهرستان ها توسط فرمانداران دو شهرستان برگزار شود.

 

چاپ خبر