معابر و مساجد/ میدان تجریش
مسجدهایی در همسایگی بازار و مردم
فضای میدان تجریش یادآور حضور مساجد، بازار و مدرسه در متن زندگی مردم است.

خبرگزاری شبستان، سرویس مسجد و کانون های مساجد: مسیرهایی در یک شهر وجود دارند که بیشتر مورد مراجعه مردم هستند یا بسیاری از مردم برای دسترسی به نقاط مختلف شهر از آن ها برای تردد خود استفاده می کنند بر همین اساس بر آن شدیم تا با مراجعه به برخی از این مناطق به بررسی اجمالی آن ها از نظر وجود مساجد برای خدمات رسانی بهتر به مردم مراجعه کننده به آن ها بپردازیم.

 

میدان تجریش از قدیمی ترین میادین تهران به شمار می رود این میدان که نقطه عطفی در منطقه همسایه تهران قدیم یعنی شمیران به حساب می آمده است در حال حاضر نقش مهمی در عصر جدید شهر تهران بزرگ ایفا می کند.

 

 

یکی از کارکردها و نقش هایی که میدان تجریش از قدیم الایام در شهر تهران بر عهده داشته است برگزاری برنامه ها و فعالیت های مختلف دینی بوده و هست که از جمله دلایل این ویژگی میدان تجریش را می توان وجود مراکز و مساجدی چون حرم امامزاده صالح (ع) و مساجد اعظم تجریش، گیاهی، سیدالشهدا (ع) و دیگر مراکز اینچنینی در اطراف آن دانست.

 

 

بر همین اساس می توان میدان تجریش را از نظر وجود مساجد و امکانات عبادی جزو میادین برجسته تهران برشمرد.

 

 

با حضور در میدان تجریش با فضای قابل توجهی از زندگی اقشار مختلف مردم و سطح دسترسی آنان به اماکن مورد نیازشان روبرو می شویم.

 

 

کسانی که برای تامین مایحتاج زندگی شان به این میدان مراجعه کرده اند پس از خرید از بازار تجریش می توانند برای انجام امور عبادی و نیایش به حرم امامزاده صالح و مساجدی چون مسجد اعظم تجریش مراجعه کنند که این از محاسن این نقطه از شهر تهران است.

 

 

یکی از نمازگزاران مسجد اعظم تجریش می گفت که " خوبی این میدان این است که افراد با مراجعه به آن دیگر نباید چندان به دنبال مسجد بگردند چون در برخی از مناطق تهران وضعیت وجود مساجد در آن ها به گونه ای است که آدم نگران می شود که آنقدر باید زمان برای پیدا کردن مسجد وقت بگذارد که یا نمازش قضا بشود یا اینکه از دیگر کارهایش باز ماند. 

 

 

چاپ خبر