«پمپئو» با «بن سلمان» در ریاض دیدار کرد
«خاشقجی» محور گفتگوی «پمپئو»- «بن سلمان»
وزیر امور خارجه آمریکا در مذاکرات خود در ریاض بر حفظ ائتلاف استراتژیک بین دو کشور و بر روشن شدن پرونده «جمال خاشقجی» تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از خلیج آنلاین، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا امروز( دوشنبه 24 دی 1397) در دیدار با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان که در سفارت آمریکا در ریاض انجام گرفت، براهمیت اجرای تحقیقات معتبر درباره جنایت ترور«جمال خاشقجی» روزنامه نگار عربستانی، تاکید کرد و گفت: باید هر فردی که مسئول قتل خاشقجی است، پاسخگو باشند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: باید عربستان تحقیقات خود را درباره قتل خاشقجی به منظور بازجویی و بازخواست از همه مسئولان ادامه دهد.

 

وی ادامه داد: ما همه وقایع درباره قتل خاشقجی را در اختیار داریم. واشنگتن می خواهد که عربستان و آمریکا، مسئولان این جنایت مواخذه کنند.

پومپئو در این دیدار تاکید کرد: کاهش شدت عملیات نظامی در یمن در زمانی که تلاش های سازمان ملل برای پایان درگیری ها و برقراری صلح است، اهمیت دارد.

 

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفت: بحران خلیجی کنونی به منفعت دشمنان است.

وی همچنین در این دیدار درباره تعدادی از مسایل حقوق بشری از جمله فعالان حقوقی زن عربستان گفتگو کرد.

دو طرف همچنین در این رویدادها و تحولات منطقه خاورمیانه را بررسی کردند.

 

وزیر امور خارجه آمریکا شب گذشته (یکشنبه 23 دی 1397) در راستای سفرهای خاورمیانه ای خود شامل هشت کشور که از چند روز پیش آغاز شده است، وراد ریاض شد و امروز مورد استقبال «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان در دفتر کاخ الیمامه در ریاض قرار گرفت.

ریاض ایستگاه هفتم سفر عربی پمپئو پس از اردن، عراق، مصر، بحرین، امارات، قطر بوده است و قرار بود پس از ریاض به عمان و کویت سفر کند.

 

اما وزیر امور خارجه آمریکا امروز اعلام کرد که سفر خاورمیانه ای خود را امروز برای حضور در مراسم تشیع جنازه خانوادگی در ایالت متحده آمریکا بدون سفر به کویت پایان می دهد.

«رابرت بالادینو» معاون سخنگوی وزارت امور خارجه در بیانیه ای گفت: پمپئو پس از نشست هایی که در مسقط پایتخت عمان جریان دارد، به آمریکا بازخواهد گشت.

چاپ خبر