«نورث وست هرالد» گزارش داد
سوریه «اسد» منزوی نمی ماند
تحلیلگران می گویند که سوریه تحت حکومت «بشار اسد» ،رئیس جمهوری این کشور ممکن است با پاره ای از درگیری ها و ناآرامی ها مواجه باشد اما او به طور قطع در قدرت باقی خواهد ماند و با هر کس که بخواهد با او ارتباط داشته باشد،ارتباط برقرار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از «  nwherald »، تحلیلگران می گویند که سوریه تحت حکومت «بشار اسد» ،رئیس جمهوری این کشور ممکن است با پاره ای از درگیری ها و ناآرامی ها مواجه باشد اما او به طور قطع در قدرت باقی خواهد ماند و با هر کس که بخواهد با او ارتباط داشته باشد،ارتباط برقرار خواهد کرد.

«فیصل ایتانی» ،کارشناس خاورمیانه «مرکز شورای آتلانتیک رفیق حریری» در این باره می گوید:« بازگشت کشورهای عربی به سمت بشار اسد،غیر قابل اجتناب است.»

وی می افزاید: « من فکر نمی کنم که سوریه اسد در جامعه بین الملل منزوی باقی بماند.»

بشار اسد از هشت سال جنگ و میلیاردها دلار پول و سلاح که با هدف سقوط او فراهم شده بود،جان سالم به در برد.

حالا رئیس جمهوری سوریه بار دیگر مورد استقبال کشورهای عربی قرار گرفته است،همان کشورهایی که روزی حامی شورشی هایی بودند که برکناری اسد را در سر می پروراندند.

کشورهای عربی خلیجی حالا صف کشیده اند تا سفارت خانه های خود را در سوریه باز کنند.

اسد اکنون بر کشوری حکمرانی می کند که روی خرابه ها قرار دارد،در حالی که نیم میلیون از جمعیت آن کشته شده و نیمی هم آواره شده اند،اما بسیاری جنگ سوریه را تمام شده می دانند و به این ترتیب،رئیس جمهوری 53 ساله این کشور حالا بسیار راحت از هشت سال پیش بر مسند قدرت تکیه زده است.

تلاش عربستان برای ترمیم رابطه اش با اسد در حقیقت اعلام عمومی شکست ریاض برای ساقط کردن رئیس جمهوری سوریه از قدرت است.

در عین حال،مشارکت کشورهای عربی خلیجی و شرکت های خصوصی برای هر گونه بازسازی جدی سوریه بسیار حیاتی است.

هزینه های بازسازی سوریه 200 تا 350 میلیارد دلار تخمین زده شده و ریاض اعلام کرده است که بخشی از این هزینه را تامین می کند.

اگرچه کشورهایی مانند چین،روسیه،برزیل،هند و آفریقای شمالی حتی در هشت سال گذشته هم ارتباط های دیپلماتیک خود با دولت اسد را حفظ کردند و به این ترتیب طرح منزوی کردن سوریه هرگز به نتیجه نرسید اما بازگشت کشورهای عربی به سمت دمشق،نوید بخش پیروزی کامل اسد بر دشمنانش است.

چاپ خبر