درخواست سازمان ملل از اردن برای میزبانی مذاکرات یمنی
وزارت امور خارجه اردن اعلام کرد: مقامات این کشور درخواست سازمان ملل برای میزبانی مذاکرات یمنی – یمنی را بررسی می کنند.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از خلیج 365، وزارت امور خارجه اردن در بیانیه ای امروز(یکشنبه 23 دی 1397) به نقل از یک مقام مسئول، اعلام کرد: اردن درخواست سازمان ملل متحد برای مبزبانی دور دوم مذاکرات یمنی – یمنی بررسی می کند.

این مقام اردنی گفت: به این درخواست رسیدگی خواهد شد تا در حل بحران یمنی با هماهنگی برادرانمان سهیم باشیم. به هیئت سازمان ملل متحد در اسرع وقت به این درخواست پاسخ خواهیم داد.

 

«ایمن الصفدی» وزیر امور خارجه اردن در دیدار با «خالد الیمانی» وزیر امور خارجه یمن پنجشنبه گذشته( 20 دی 1397)  گفت: کشورش درخواست نماینده ویژه سازمان ملل در یمن را برای برگزاری نشست در امان دریافت کرده است.

یک روز پس از ارایه گزارش «مارتین گریفیت» نماینده ویژه سازمان ملل در یمن در برابر شورای امنیت، الصفدی گفت: قصد دارد که نشستی را هفته آینده با کمیته تبادل اسیران در امان برگزار کند.

 

دو طرف یمنی در دسامبر گذشته توافقنامه ای را با نظارت سازمان ملل برای آتش بس در الحدیده و خروج نیروهایشان از این شهر در استکهلم سوئد امضا کردند.

این توافقنامه، نخستین دستاورد مهم برای تلاش های صلح در طول پنج سال آتی است و بخشی از اقدامات برای اعتمادسازی با هدف مقدمه چینی برای آتش بس کامل و تدوین چارچوب مذاکرات سیاسی است.

 

الحدیده مهمترین نقطه مذاکرات بین دو طرف یمنی در سوئد بود؛ در این شهر توافقنامه آتش بس از 18 دسامبر 2018 اجرایی شد.

پیش از این، قرار بود که دور دوم مذاکرات در کویت باشد، اما با این درخواست سازمان ملل به اردن به نظر می رسد که برای اجرای مذاکرات یمنی – یمنی در کویت به توافق نرسیدند.

 

از زمان آغاز جنگ در یمن یعنی ششم فروردین 1394 ( 25 مارس 2015 میلادی) بیش از هزاران نفر کشته شدند. براساس گزارش سازمان ملل متحد، این جنگ بدترین بحران در جهان به شمار می آید، چرا که یمن با این جنگ در آستانه خطر قحطی قرار گرفته است.

 

چاپ خبر