«اینفورمیشن کلیرینگ هاوس» گزارش داد
تحریم های آمریکا قدرت خود را از دست داده اند
تحریم هایی که روزی ایالات متحده آمریکا تصور می کرد چاره همه مشکلاتش هستند حالا خود تبدیل به معضل و مشکلی برای واشنگتن شده است.

خبرگزاری شبستان،گروه بین الملل: تحریم هایی که روزی ایالات متحده آمریکا تصور می کرد چاره همه مشکلاتش هستند حالا خود تبدیل به معضل و مشکلی برای واشنگتن شده است.

سایت تحلیلی «اینفورمیشن کلیرینگ هاوس» در گزارشی اعلام کرد که تحریم های آمریکا علیه کشورهای جهان، دیگر کار نمی کنند و قدرت خود را از دست داده اند.

با وجود تحریم ها ،اقتصاد روسیه کماکان به سرعت در حال رشد و گسترش است.

بانک جهانی در گزارشی اعلام کرد که با وجود تحریم های آمریکا علیه روسیه نه تورم در این کشور هنوز پایین است بلکه مسکو شاهد رشد اقتصادی هم بوده است.

در این گزارش آمده است:اگرچه تحریم های اقتصادی علیه روسیه سخت تر شده است،این کشور تورم نسبتا پایین و پایدار و همچنین افزایش تولید را در سال گذشته میلادی تجریه کرد.

آمریکا مدت هاست که از تحریم ها برای ضربه زدن به اقتصاد دیگر کشورها استفاده می کند اما به گفته تحلیلگران این تحریم ها نه تنها به شکست انجامیده بلکه خود واشنگتن را هم با مشکلاتی مواجه کرده که از آن جمله می توان به کاهش تدریجی دلار از معاملات جهانی اشاره کرد.

«راشا تودی» در گزارشی اعلام کرد که روسیه و دیگر کشورهای صادر کننده نفت دارای رشد ثابت اقتصادی در سال 2018 به دلیل افزایش قیمت نفت بوده اند.

بر اساس این گزارش در روسیه رشد اقتصادی به واسطه حمایت صادرات و مصرف خصوصی،افزایش داشته است.

بانک جهانی افزایش 1.8 درصدی در رشد ناخالص داخلی را برای روسیه در سال 2019 میلای پیش بینی کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین قصد داشت تا با اعمال تحریم ها اقتصاد ایران را فلج کند اما بازگشت پیروزمندانه ایران به عرصه تجارت جهانی مدت زیادی طول نکشید.

ایران غنی از نفت، یک بار دیگر هدف تحریم های شدید واشنگتن قرار گرفت در حالی که دولت ترامپ همچنین تهدید کرد که تنبیه  هایی را علیه هر کشوری که تحریم های ایران را نقض کند،اعمال می کند.

اما تحریم ها تهران را مجبور به پیدا کردن جایگزینی به جای دلار برای هزینه های صادرات نفت خود کرد و به این ترتیب،ترامپ نتوانست به آنچه می خواهد با تحریم های ضد ایرانی برسد.

این اقدامات تنبیهی، معاملات تجاری با جمهوری اسلامی را ممنوع کرد تا صنعت نفت این کشور را تحت تاثیر قرار بدهد اما این اقدامات منجر به شکست شد.

گزارش «بلومبرگ» در مورد اینکه «قدرت تحریم» آمریکا محدود شده است،شاهدی بر این مدعاست.

«لوسیانو زاخارا»، کارشناس سیاست خارجی در دانشگاه قطر در این باره می گوید: از آنجا که سیاست ترامپ با واقعیت های اقتصادی و ژئوپولیتیکی سازگار نیست، این تحریم ها آنچنان که تصور می شود، موثر نیستد.

چاپ خبر