آغاز گفتگوی راهبردی قطر- آمریکا در دوحه
دومین دور از گفتگو راهبردی قطر- آمریکا امروز در دوحه آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از خلیج آنلاین، گفتکوی راهبردی بین قطر و آمریکا امروز(یکشنبه 23 دی 1397) با هدف همکاری در مبارزه با تروریسم و هماهنگی سیاسی در مسایل متعدد در دوحه پایتخت قطر آغاز شد.

این گفتگو تلاش دارد تا بازارهای جدیدی را برای سرمایه گذاری قطر در ایالات متحده آمریکا بازکند.

 

نشست گفتگو به ریاست شیخ«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» و همتای آمریکایی اش «مایک پمپئو» برگزار می شود.

شیخ «محمد بن عبدالرحمن» در این باره گفت: دومین دوره از گفتگوی راهبردی قطری – آمریکایی فرصتی برای تکمیل کردن دستاورده های دو کشور است.

 

وزیر امور خارجه قطر افزود: توافقنامه ها و یاداشت های تفاهم با آمریکا روند روابط در سالهای آتی را تحکیم می بخشد. همکاری نظامی قطر- آمریکا یکی از پایه های اساسی در روابط دو کشور است.

وی ادامه داد: تلاش های مشترک قطر- آمریکا برای حمایت از فرآیند صلح در خاورمیانه و میانجی گری بین گروهها در افغانستان وجود دارد.

 

این وزیر قطری تاکید کرد: قطر با آمریکا درباره بحران های کنونی در منطقه خاورمیانه و وضعیت سوریه و عراق و مبارزه با تروریسم تبادل نظر می کند. همچنین کشور بر تداوم گفتگوها برای تحقق اهداف و منافع دو طرف مصمم است.

براساس گزارش صفحه رسمی وزارت امور خارجه قطر، دو هیئت قطری – آمریکایی در گفتگو امروز، مسئله تحکیم روابط نظامی و دفاعی و همکاری در زمینه انرژی و بنادر و بانکها را بررسی می کنند.

 

همچنین مسئله تبادل تجربیات در فعالیت های ورزشی در راستای برگزاری جام جهانی سال 2022 قطر و مبارزه با جرایم سایبری و هکر های اینترنتی بررسی خواهد شد.

دور اول گفتگو در ژانویه سال 2018 میلادی در واشنگتن برگزار شد. در این دوره  دو کشور بر اهمیت حل بحران خلیجی بین قطر و چهار کشور عربی عربستان، مصر، امارات و بحرین تاکید کردند.

 

همچنین دو کشور بر اهمیت پایبندی قطر به منظور سرمایه گذاری بالغ بر 45 میلیارد دلار در شرکت های آمریکایی تاکید داشتند.

واشنگتن بزرگترین شریک تجاری دوحه به شمار می آید و بیش از 120 کشور آمریکایی در قطر فعالیت می کنند. آمریکا به شراکت با قطر و همه کشورهای خلیجی پایبند است.

چاپ خبر