اعتراض ها ادامه دارد
تظاهرات جدید در راه خارطوم
مردم سودان امروز در ادامه اعتراض های خود به سیاست دولت و گرانی ها تظاهرات جدیدی را در خارطوم و شهرهای دیگر برگزار می کنند.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از عربی 21، فعالان سودانی امروز(یکشنبه 23 دی 1397) به درخواست احزاب مخالف و هیئت های اتحادیه برای شرکت در تظاهرات جدید خارطوم در اعتراض به وضعیت اقتصادی نامطلوب آماده می شوند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات خواستار کنارگیری «عمر حسن البشیر» رئیس جمهوری سودان هستند.

 

کاربران شبکه های اجتماعی با هشتگ (# موکب 13 ینایر) مردم سودان را برای حضور در این تظاهرات دعوت کردند تا در مناطق مشخص شده داخل شهر خارطوم و ام درمان بعداز ظهر امروز تظاهرات کنند.

تجمع متخصصان سودان در بیانیه ای بر مسالمت آمیز بودن انقلاب و پایبندی بر فرآیند صلح آمیز در همه مراحل تغییر تاکید کرد.

 

این تجمع همچنین خواست تا پرجم ملی سودان برافراشته باشد و شعارهای واحد که بیانگر اتحاد ملی است، سرداده شود.

پیش از این ، «عامر محمد ابراهیم» دادستان کل سودان اعلام کرد که در این تظاهرات که از 19 دسامبر 2018 میلادی آغاز شده است، تاکنون 24 نفر کشته و 131 نفر زخمی شدند.

 

گفتنی است، اعتراض ها برای افزایش قیمت نان و وضعیت معیشتی از روز چهارشنبه(28 آذر 1397) در شهرهای بورتسودان در شهر سودان و عطبره در شمال این کشور آغاز شد و روز پنجشنبه(29 آذر 1397) به شهرهای دیگر از جمله خارطوم کشیده شد و همچنان این اعتراض ها با وجود سرکوب تظاهرکنندگان و دستگیری معترضان همچنان ادامه دارد.

مخالفان سیاسی معتقدند که سیاست های دولت باعث وخامت شرابط معیشتی، فروپاشی اقتصادی، فساد اداری، مالی و فقدان اصلاحات اقتصادی پس از جدایی از جنوب سودان از شمال در ژوئیه 2011 میلادی شده است.

باجدایی جنوب سودان از شمال آن میلیارد دلار درآمد از دست رفت، زیرا 75 درصد از ذخایر نفتی در منطقه جنوب قرار داشت.

چاپ خبر