تغییر در رفتار فرانسه
پاریس اقدامات موشکی ایران را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ دانست
فرانسه که پیش از این با ادعای آمریکا در نقص قطعنامه ۲۲۳۱ از سوی ایران مخالف بود حالا این ادعا را تکرار و تایید کرده است.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه امروز جمعه ۲۱ دی با ادعای اینکه برنامه موشکی ایران با قطعنامه۲۲۳۱سازمان ملل در تناقض است گفت: از ایران می‌خواهیم که فوراً تمام فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک را که می‌توانند سلاح هسته‌ای حمل کنند متوقف نماید که این شامل آزمایش‌های فناوری موشکی بالستیک نیز می‌شود.

 

این ادعا در حالی مطرح می شود که فرانسه پیش از این بارها بر اجرای تعهدات برجام از جمله رعایت قطعنامه ۲۲۳۱ از سوی ایران تاکید کرده بود.

 

اگرچه این کشورها بارها از ایران خواسته تا برنامه های موشکی خود را پایان دهد اما هیچگاه این برنامه ها را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ ندانسته بود.

 

وزیر خارجه فرانسه ۲ ماه گذشته به همراه وزرای خارجه انگلیس و آلمان خواستار برگزاری جلسه ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل به منظور بررسی برنامه های موشکی ایران شدند. پس از آنکه آن جلسه به نتیجه نرسید این سه وزیر خارجه در جمع خبرنگاران اقدامات موشکی ایران را ناسازگار با قطعنامه ۲۲۳۱ دانستند و سخنی از نقض این قطعنامه به میان نیاوردند.

 

یادآور می شود، مقامات کشورمان بارها بر این نکته تاکید داشته اند که اقدامات دفاعی ایران مانند برنامه های موشکی در حوزه اختیارات داخلی است و هیچ کشوری امکان مداخله در آن را ندارند.

 

همچنین روز گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان نیز در خصوص گسترش برنامه های موشکی ایران از پرتاب ۲ ماهواره جدید ایرانی به وسیله موشک های ساخت داخل در آینده ای نزدیک خبر داد./

چاپ خبر