شبستان تشریح کرد:
اقدامات ظریف در سفر به دهلی نو
وزیر امورخارجه کشورمان سه روز گذشته را در دهلی نو گذراند و اقداماتی به منظور تحکیم روابط ایران با هند به انجام رساند.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، محمد جواد ظریف شب گذشته در حالی ساعت ۹:۳۰ دهلی نو را به مقصد تهران ترک کرد که از روز دوشنبه همراه با هیئتی بلند پایه از تجار ایرانی راهی هند شده بود.
 

بنابراین گزارش وزیر امور خارجه کشورمان در مدت سه روز حضور خود در هند به دیدار ها و گفت و گو های موثری در امر سیاست خارجی با مقامات هند و دیگر کشورها پرداخت. همچنین او در کنفرانس بین المللی رایسینا نیز سخنرانی کرد و به دیدار و گفتگو با وزیر امور خارجه هند، وزیر حمل و نقل هند، نخست وزیر سابق ایتالیا و وزیر خارجه اسپانیا پرداخت.
 

از جمله دیگر برنامه های ظریف در طول مدت حضورش در دهلی نو سخنرانی در جمع اندیشمندان هندی و نشست فرم اقتصادی ایران و هند بود که بازتاب های گسترده ای در رسانه های هندی از خود به جای گذاشت.
 

پس از این سفر محمد جواد ظریف توضیحات خود از سفرش به هند را شب گذشته در هواپیما در حال بازگشت به تهران در صفحه توئیتر خود نوشت و تاکید کرد که این سفر یک سفر سازنده بود.
 

یکی از اقدامات مهمی که در جریان حضور وزیر خارجه کشورمان در دهلی نو صورت گرفت ایجاد ساز و کار همکاری مالی و بانکی بین ایران و هند بود. براساس خبر منتشر شده در ایسنا انصاری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه پس از بازگشت از هند درباره این مسئله توضیحاتی ارایه داده و گفته است چند هفته پیش موافقتنامه ای بین بانک مرکزی ایران و وزارت دارایی هند تهیه شد که دستور کاری برای استفاده از منابع مالی ۲ کشور ایجاد شد.
 

او افزوده در حال حاضر ۲ بانک مرکزی شعبه ای در دو کشور برای همکاری دارند و همچنین شعبه ای از بانک پاسارگاد نیز در هند تاسیس خواهد شد تا همکاری های بانکی دو کشور را ادامه دهد.
 

طبق گفته انصاری قرار است بانک های دیگری از هند نیز به این مجموعه اضافه شوند و قرار شده ۵۰ درصد از پول ایران از محصولات هند خریداری شود و ۵۰ درصد دیگر نیز از طریق منابع بانکی به ایران بازگردانده شود. این سیستم بانکی برای ظرفیت بین دو کشور پاسخگو خواهد بود.
 

یادآور می‌شود، ایران و هند علاوه بر همکاری‌های نفتی در زمینه سرمایه‌گذاری ایران در پتروشیمی هند و همچنین حضور سرمایه گذاران هندی در بندر چابهار همکاری‌های گسترده‌ای دارند که موجب میشود در دوران تحریم ها هند به عنوان یک ظرفیت اساسی برای دور زدن تحریم ها از سوی ایران تلقی شود.
 

به گزارش شبستان، ظریف در حالی این سفر را با موفقیت و امید بیشتر به آینده به اتمام رساند که هفته آینده نیز وزیر خارجه کشورمان راهی عراق می شود تا گام مهم دیگری برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری ایران در ایام تحریم ها بردارد./

چاپ خبر