سفر رئیس جمهوری ترکیه به مسکو
«اردوغان» و «پوتین» به زودی درباره سوریه با هم گفتگو می کنند
کرملین اعلام کرد که رئیس جمهوری ترکیه به زودی برای دیدار و گفتگو با همتای روسی اش درباره سوریه به روسیه سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از «رویترز»،کرملین،امروز (چهارشنبه 18 دی) اعلام کرد که «رجب طیب اردوغان» ،رئیس جمهوری ترکیه به زودی برای دیدار و گفتگو با همتای روسی اش،«ولادیمیر پوتین» به روسیه سفر خواهد کرد.

بر اساس بیانیه «کرملین» هنوز تاریخ مشخصی برای دیدار روسای جمهوری ترکیه و روسیه،تعیین نشده است.

روسیه و ترکیه هر دو بازیگران اصلی در جنگ سوریه هستند و در ماه سپتامبر برای ایجاد منطقه غیر نظامی در ادلب سوریه توافق کردند.

بر اساس این توافق قرار شد منطقه ای که تحت کنترل مخالفان سوری قرار دارد ،غیر نظامی شود و در حالی که مخالفان در این مناطق باقی می مانند ترکیه و روسیه با همکاری هم این مناطق را از وجود نیروهای افراطی پاکسازی کنند.

این توافق برای جلوگیری از بحران انسانی جدید در سوریه و کمکی به ترکیه بود تا شرایط پیچیده تری را از لحاظ سرازیر شدن مهاجران به این کشور تجربه نکند.

حالا مسئله جدیدی که رهبران روسیه و ترکیه را بر آن داشته که بار دیگر با هم گفتگو کنند،خروج نیروهای آمریکایی از سوریه بر اساس اعلام اخیر «دونالد ترامپ»،رئیس جمهوری آمریکا است.

رئیس جمهوری ترکیه روز سه شنبه نسبت به اظهارات «جان بولتون»،مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا در مورد ایتکه ترکیه کردهای سوریه را هدف قرار می دهد،واکنش نشان داد.

بولتون در سرزمین های اشغالی ضمن اشاره به اینکه بر اساس درخواست متحدان واشنگتن،برنامه خروج نیروهای آمریکایی از سوریه کندتر از آنچه برنامه ریزی شده بود،انجام می شود،گفت که آمریکا نمی خواهد شاهد اقدامات نظامی ترکیه علیه کردهای سوریه بدون هماهنگی با واشنگتن باشد.

برنامه خروج نیروهای آمریکایی از سوریه به طور قطع تغییراتی را در نقش کشورهایی مانند ایران،روسیه و ترکیه در این کشور به وجود می آورد.

چاپ خبر