حجت الاسلام والمسلمین پناهیان:
لذات معنوی را فریاد بزنید تا جوان امروز بر روی آن سرمایه‌گذاری کند
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان گفت: تقوا پیشه کنید تا به لذت معنوی دست پیدا کنید و آن را فریاد بزنید تا جوان امروز بداند عمر خود را روی چه چیزی باید سرمایه‌گذاری کند.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین «علیرضا پناهیان» استاد حوزه و دانشگاه شامگاه سه‌شنبه (18دی) در جلسه هفتگی هیات میثاق با شهدا که در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد، اظهار کرد: امام صادق(ع) از گوش فرا دادن به قرائت قرآن بسیار لذت می‌بردند ما نیز باید درباره کسب لذت معنوی تمرین کنیم.

وی افزود: شیرینی لذت معنوی بسیار فراتر از لذت حرام است و باید گفت اصلا قابل قیاس نیست، اگرچه ذکر الهی برای مومنان لذت‌بخش است اما لذت‌بخش‌تر از آن ترک گناه در همه ابعاد رفتار، اخلاق، کردار و حتی فکر و خیال است.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه اهل‌بیت(ع) از زندگی سالم به دور از گناه و همراه با اطاعت از خداوند بسیار لذت می‌بردند و این لذت بردن خود را هم مخفی نمی‌کردند، گفت: هر کس دنبال کسب لذت معنوی نباشد عمر خود را بیهوده از دست داده است.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان درباره نماز آیت‌الله بهجت، ابراز کرد: ایشان چنان در نماز لذت معنوی داشتند که اگر کسی پشت سر ایشان نماز می‌خواند تازه متوجه می‌شد که نماز چه عالمی دارد.

وی افزود: باید لذت‌های معنوی در اثر ترک گناه، ذکر، انجام طاعت الهی، رفتارهای ایثارگرانه، مطالعه زندگی شهدا، حکمت مطالعه تاریخ، مطالعه قرآن و احادیث ائمه معصومین(ع)، شب بیداری و بسیاری اعمال نیک دیگر فریاد زده شود تا جوان بداند که باید عمر خود را روی این مسائل سرمایه‌گذاری کند.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ضرورت تبین لذت معنوی برای دیگران شاید جزو مصادیق بیان نعمت الهی باشد، اظهار کرد: انسان برای رسیدن به چنین لذت‌هایی باید تلخی را تحمل کرده و وقت خود را برای کسب لذت‌های کم هدر ندهد.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه هر کدام از شما در قلب خود چشمه‌های جوشان از معنویت دارید، تصریح کرد: برای جاری شدن این چشمه‌ها مضطرانه به خداوند التماس و تمنا کنید، سجده و تمنا از جمله احساسات معنوی بسیار زیبایی هستند که انسان را غرق لذت معنوی می‌کند.

وی افزود: قرآن را با حزن بخوانید زیرا با حزن نازل شده است، قرائت قرآن همراه با حزن یا گریه سر نماز اثر بسیار خوبی برای کسب لذت معنوی انسان دارد.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: در دوران دفاع مقدس رزمندگان از مناجات، رنج، سختی بسیار لذت می‌بردند و هنگامی که می‌خواستند به شهر بازگردند سریع دلشان برای جبهه تنگ می‌شد، شاید برخی از تیر و ترکش می‌ترسیدند اما نمی‌توانستند از لذات معنوی موجود در جبهه دست بکشند.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان در پایان خاطرنشان کرد: تقوا پیشه کنید که به لذات معنوی دست پیدا کنید.

 

چاپ خبر