نماینده ولی فقیه در استان قزوین:
جایگاه نقد حوزه‌های علمیه در رسانه عمومی و تریبون‌های نماز جمعه نیست
آیت‌الله عابدینی گفت: جایگاه نقد حوزه‌های علمیه در خطبه نماز جمعه تهران و تریبون‌‌های نماز جمعه، رسانه عمومی و فضای مجازی نیست و این امر باید در نشست‌‌های تخصصی و حوزوی مطرح شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از قزوین به نقل از روابط عمومی دفتر امام جمعه قزوین، آیت الله «عبدالکریم عابدینی» در اختتامیه جشنواره علامه حلی بیان کرد: ضرورت دارد در بسیج معنوی و علمی گام‌ های اساسی برداریم و همانطور که در مقابل هجمه سخت و نظامی دشمن بسیج نظامی را تدارک می ‌بینیم و افتخار داریم عضو آن بسیج هستیم، ‌باید در مقابل تهاجم بر اخلاق و بنیان ‌های فکری جامعه بسیج علمی و معنوی را تدارک ببینیم.

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ادامه داد: زمانی بود که شیعه را نمی‌شناختند، کلام شیعه برای آنها اهمیت نداشت و شیعه را به عنوان منبع دینی مستند خود نمی ‌دانستند اما امروز در شرایطی هستیم که همه توجهات به ام‌ القرای جهان اسلام و اهل بیت حضرت محمد مصطفی (ص) معطوف است و از سراسر جهان خیزش معنوی و گرایش به دین با محوریت ایران اسلامی، نگاه امام راحل (ره) و رهبر فرزانه انقلاب در حال تحقق است.

 

وی عنوان کرد: زمانی بزرگ ‌ترین پیروزی که پس از 15 خرداد محقق شد، نماز عید فطر به امامت مرحوم آیت ‌الله مفتح در تهران بود که در آن 50 هزار جمعیت حضور داشتند و در آن زمان اتفاق بسیار بزرگی بود.

 

آیت الله عابدینی توضیح داد: پس از این قصه بود که شهید باهنر در قم برای طلبه‌ ها صحبت کردند و فرمودند پس از این نماز عید فطر مراجعه جوانان به روحانیون برای شناخت بیشتر دین، افزایش جدی پیدا کرد و اگر دقت کنیم امروز هم اوضاع طالبان علم نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته است و با گذشته قابل قیاس نیست.

 

وی با اشاره به اهمیت شرح صدر در دین اسلام گفت: امام صادق (ع) شرح صدر را بسیار با اهمیت معرفی کرده ‌اند چرا که با آن برای دریافت علوم دینی در انسان آمادگی ایجاد می‌شود؛ امام رضا (ع) می‌ فرمایند وقتی امور عبادی بندگان بر عهده بنده ‌ای قرار داده شود، خداوند شرح صدر را هم به او عنایت می ‌کند، قلبش را از چشمه ‌های حکمت مالامال می ‌کند، آنها را صاحب علوم الهامی می‌ کند و به موفقیت می ‌رساند.

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین به برخی اظهارات در خصوص حوزه‌ های علمیه اشاره کرد و با بیان اینکه این اظهارات قطع یقین از سر اخلاص و دلسوزی مطرح شده است، تأکید کرد: گلایه ما این است که این انتقادها اگرچه از سر دلسوزی مطرح شده است، اما نباید در خطبه‌ های نماز جمعه تهران بیان می ‌شد.

 

وی تأکید کرد: در انتقادهایی که مطرح شد، گویا اینگونه می‌ خواستند بگویند که حوزه علمیه نسبت به گذشته عقب‌ تر رفته و فاقد نشاط علمی و بالندگی شده است در حالی که امروز حوزه‌ های علمیه به لحاظ کمی و کیفی و توسعه و تعمیق نسبت به گذشته قابل قیاس نیست و رشد چشمگیری داشته است.

 

آیت الله عابدینی خاطرنشان کرد: امروز تولیدات علمی در حوزه‌ های علمیه رشد فزاینده ‌ای داشته است و نمی‌ توان با حوزه‌های سابق مقایسه کرد و هر روز شاهد تولیدات و نوآوری‌ های بسیار زیاد در حوزه‌ ها هستیم که در گذشته دیده نمی‌ شد.

 

وی یادآور شد: جایگاه نقد حوزه ‌های علمیه در خطبه نماز جمعه تهران و تریبون‌ های نماز جمعه، رسانه عمومی و فضای مجازی نیست و این امر باید در نشست‌ های تخصصی و حوزوی مطرح شود، نقد عیب‌ یابی نیست، بلکه نوعی ارزیابی است و وقتی ارزیابی می‌ کنیم باید منصفانه ارزیابی کنیم و علاوه بر ضعف‌ها، نقاط قوت را نیز ببینیم.

 

چاپ خبر