شریعتی عنوان کرد:
تحقق توسعه پایدار با پژوهش، مطالعه و فناوری امکان پذیر است
استاندار خوزستان گفت: توسعه پایدار بر پایه پژوهش، مطالعه و فناوری به ویژه در عرصه اقتصادی امکان پذیر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اهواز، «غلامرضا شریعتی»، امروز (چهارشنبه 28 آذر) در جلسه شورای اداری خوزستان اظهار کرد: در خوزستان همگام با دیگر استان ها برنامه های متنوع و متعددی به منظور توجه بیشتر به اهمیت پژوهش و فناوری تدارک دیده شده که در حال اجرا هستند.

 

استاندار خوزستان، به برنامه های هفته پژوهش خوزستان اشاره کرد و افزود: نمایشگاه استانی پژوهش و فناوری و نمایشگاه فن بازار استان که با مشارکت شرکت های دانش بنیان و فعالان بخش خصوصی برگزار شد، از جمله برنامه های اجرا شده در استان است.

 

وی با بیان اینکه جشنواره پژهشگران و فناوران برگزیده استان در سه بخش دانشگاهی، دستگاه های اجرایی و دانش آموزی در حال برگزاری است، اضافه کرد: با وجود مشکلات انباشته از سالیان دور و نزدیک و همین طور فشارهای خارجی ضرورت دارد که بیش از گذشته اهمیت حوزه مطالعات و فناوری را مورد توجه قرار دهیم.

 

وی با اشاره به اینکه امسال در هفته پژوهش موضوع فناوری و کارآفرینی مورد توجه گرفته است، عنوان کرد: امروزه در دنیا از دانشگاه های نسل سوم سخن گفته می شود، در واقع اگر دانشگاه های نسل اول عمدتا به امر آموزش توجه داشتند ولی دانشگاه های نسل دوم به امر پژوهش و تحقیقات توجه دارند.

 

شریعتی، با بیان اینکه در دنیا دانشگاه های نسل سوم عموما کارآفرین و مبتنی بر کارآفرینی و حل مسائل جامعه در تعامل با محیط بیرونی هستند و در واقع محور و مأموریت کانونی این دانشگاه ها کارآفرینی است، تصریح کرد: نظام دانشگاهی یعنی حوزه آموزش و پرورش با حوزه اقتصاد پیوند خورده است.

 

وی با ابراز تأسف از اینکه هنوز نتوانسته ایم زیرساخت های دانشگاه های نسل سوم را در کشورمان فراهم کنیم، اذعان داشت: چاره ای به غیر از فعال شدن این دانشگاه ها و حرکت در این مسیر نداریم.

 

وی تأکید کرد: دانشگاه ها نه تنها باید در حوزه آموزش تقویت شوند، بلکه در حوزه پژوهش و فناوری هم باید رو به پژوهش های کاربردی و مرتبط با مأموریت نسل سوم نظام دانشگاهی آورده و در این مسیر گام بردارند.

 

استاندار خوزستان، یاد آور شد: استانداری خوزستان این آمادگی را دارد تا برای پیوند میان دانشگاه و عرصه کارآفرینی در استان هماهنگی ها و حمایت های لازم را انجام دهد.

 

وی ابراز کرد: برگزاری نمایشگاه فن بازار، همزمان با نمایشگاه پژوهش و فناوری هم در همین راستا انجام شد که البته جا دارد در این زمینه از دانشگاه شهید چمران، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و پارک علم و فناوری قدردانی کنیم.

 

چاپ خبر