وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:
انجام بیش از ۱۲۵ هزار هکتار از طرح‌های آبخیزداری در دولت یازدهم و دوازدهم/ ۴۳۴ پروژه عمرانی وتولیدی استان سمنان در بخش کشاورزی افتتاح شد
وزیر جهاد کشاورزی در مراسم افتتاح ۴۳۴ پروژه عمرانی و تولیدی در بخش کشاورزی سمنان گفت: بیش از ۱۲۵ هزار هکتار از طرح‌های آبخیزداری کشور در دولت یازدهم و دوازدهم انجام‌شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از سمنان،وزیر جهاد کشاورزی در این مراسم  بابیان اینکه دولت از طرح‌های بخش کشاورزی حمایت می‌کند، گفت: با افتتاح این طرح‌ها بالغ‌بر یک هزار و ۳۳۳ نفر در استان سمنان صاحب شغل می‌شوند که همین امر می‌تواند به ظرفیت اشتغال این منطقه کمک کند.

 

محمود حجتی از بهره برداری ۱۳۰ پروژه آبیاری تحت‌فشار در سطح استان سمنان خبرداد و گفت: این پروژه در سطح ۵ هزار و ۸۰۰ هکتار بااعتباری معادل ۷۷ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

 

وی با اشاره به اینکه از اول انقلاب تا پایان سال ۹۱ معادل ۱۶ هزار و ۲۰۰ هکتار آبیاری تحت‌فشار در استان سمنان انجام‌شده است، اظهارداشت: این درحالی‌که از سال ۹۲ تاکنون ۱۶ هزار و ۷۰۰ هکتار عملیات اجرایی سیستم‌های نوین آبیاری  که معادل  ۱۰۳ در صد را شامل می‌شود در دولت یازدهم و دوازدهم انجام‌شده است.

 

حجتی بابیان اینکه به ترتیب حجم پوشش سامانه‌های نوین آبیاری به بیش از ۳۲ هزار و ۹۰۰ هکتار رسیده است، اضافه کرد: در این مراسم ۱۵ واحد گلخانه‌ای سبزی و صیفی و تولید گل به مساحت ۳۶ هکتار با ظرفیت ۱۲ هزار و ۶۰۰ تن و با ۷۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در شهرستان‌های استان سمنان به بهره‌برداری می رسد.

 

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه از بهره برداری ۱۳ طرح آبخیزداری خبرداد و افزود: این طرح‌ها به مساحت ۱۵ هزار هکتار با ظرفیت اعتباری معادل ۱۴.۶ میلیارد را شامل می‌شود که با افتتاح این طرح‌ها حجم طرح‌های آبخیزداری در استان به ۱۵ هزار هکتار افزایش می‌یابد.

 

وی بابیان اینکه بیش از ۱۲۵ هزار هکتار از طرح‌های آبخیزداری در دولت یازدهم و دوازدهم انجام‌شده است، ابراز داشت: ۳۰ پروژه توسعه و بهره‌برداری گیاهان دارویی در سطح ۵۵۳ هکتار با اعتبار ۱۱ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد که مجموعه سطح زیر کشت زراعی گیاهان دارویی به دو هزار هکتار افزایش خواهد یافت که یک هزار و ۱۰۰ هکتار آن در این دولت انجام‌شده است.

 

حجتی بابیان اینکه طی دو سال اخیر کشت باریجه به‌عنوان یکی از ارقام گیاهان دارویی در دستور کار قرارگرفته است، تأکید کرد: این طرح باهدف اشتغال‌زایی در سطح ۱۰ هزار هکتار در مراتع استان سمنان با شیوه دست کاشت انجام‌شده است.

 

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به پروژه‌هایی که عملیات اجرایی آن‌ها از امروز آغاز می‌شود، ابراز داشت: طرح احداث گلخانه به مساحت ۱۱ هکتار بااعتباری بالغ‌بر ۷۵ میلیارد تومان و توسعه و کشت بهره‌برداری قارچ به مساحت یک هزار هکتار از مهم‌ترین این پروژه‌ها محسوب می‌شود.

 

وی اذعان داشت: سامانه آبیاری تحت‌فشار باغ توتستان به‌صورت ابتکاری و جدیدالاحداث در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و اشتغال‌زایی ۱۰ نفر اجراشده است.

 

به گفته حجتی، گلخانه‌ای در ارتباط با تولید زعفران در دست تهیه قرار دارد که در این طرح برای اشتغال‌زایی یک هزار نفر برنامه‌ریزی‌شده است.

 

چاپ خبر