افتتاح پروژه «تاریخ شفاهی» مسلمانان در «بروکلین»
جامعه تاریخی «بروکلین» که یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های شهر «نیویورک» در آمریکا محسوب می شود،پروژه جدید «تاریخ شفاهی» خود تحت عنوان «مسلمانان در بروکلین» را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از « brooklynpaper»،جامعه تاریخی «بروکلین» که یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های شهر «نیویورک» در آمریکا محسوب می شود،پروژه جدید «تاریخ شفاهی» خود تحت عنوان «مسلمانان در بروکلین» را آغاز کرده است.

این پروژه شامل گفتگو با 50 مسلمان است که داستان زندگی خود را تعریف کرده اند.

«ظهیر علی» مدیر پرژه تاریخ شفاهی «مسلمانان در بروکلین» در این باره گفت :«این گفتگوها،تاثیر پیروان اسلام بر جامعه کوچک بروکلین را به وضوح نشان می دهد.»

وی افزود: «خاطره های مسلمانان در جامعه بروکلین در تاریخ ثبت خواهد شد و این بسیار خوشحال کننده است.»

مدیر پروژه «مسلمانان در بروکلین» همچنین گفت:این پروژه از آن جهت حائز اهمیت است که نشان می دهد مسلمانان دارای تاریخی طولانی در آمریکا و در بروکلین هستند و نقش مهمی را در شکل گیری زندگی در نیویورک ایفا کرده اند.»

«علی» خاطرنشان کرد که برای موسسه تاریخ شفاهی بروکلین هم  لازم بود تا سندهای تاریخی از مسلمانان در آرشیو خود داشته باشد.

او یک سال کامل را صرف این پروژه کرده و داستان های زندگی مسلمانان 24 ساله تا 74 ساله را ضبط و ثبت کرده است.

«ظهیر علی» می گوید:بروکلین پر از تاریخ مسلمانان است:قدیمی ترین مسجد در سال 1931 در «ویلیامزبرگ» ساخته شده است؛ «بدفورداستویوسانت» میزبان «مسجد خلیفه» است،مسجدی که «مالکوم ایکس»،فعال سیاه‌پوست و مسلمان حقوق بشر و مدافع حقوق سیاهپوستان آمریکایی آن را بنا کرد؛خیابان «آتلانتیک» بروکلین هم مهد کسب و کار مسلمانان شده است.

بروکلین در روز ششم دسامبر (پنج شنبه 15 آذر) میزبان «مهمانی گوش دادن» برای افتتاح پروژه تاریخ شفاهی مسلمانان است و قصد دارد از سال آینده نمایشگاه هنر هم در کنار این پروژه برگزار کند.

ظهیر علی ابراز امیدواری کرد که مخاطبان این فایل های صوتی بتوانند به اشتیاق خود برای آشنایی با دیگر مذاهب و فرهنگ ها پاسخ مناسبی بدهند.

چاپ خبر