وزیر اقتصاد:
گمرک باید سهم بیشتری برای ایران از تجارت جهانی بگیرد
دژپسند با اشاره به اینکه ایران باید سهم خود را از تجارت جهانی بگیرد، گفت: مهم ترین راه دریافت سهم بیشتر از تجارت جهانی به عنوان وظایف اصلی گمرک این است که شرایطی ایجادشود تا به سهولت نیازمندی های تولید به کشور وارد شود و واردات مزاحم تولید مسدود شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، «فرهاد دژپسند»، وزیر اقتصاد و دارایی در مراسم تودیع و معارفه رییس گمرک ایران با تشکر از «فرود عسگری» و تبریک به «مهدی میراشرفی» مهم ترین دستاورد گمرگ در دوره گذشته را مجهز شدن به سامانه های هوشمند عنوان و تاکید کرد: باید این اقدام در دوره بعد هم ادامه دار باشد.

 

دژپسند با اشاره به اینکه ایران باید با توجه به موقعیت جغرافیایی و حساس خود با برطرف کردن مشکلات و حذف قوانین دست و پا گیر و البته بالا بردن دقت خود در نظارت سهم خود را از تجارت جهانی بگیرد، گفت: مهم ترین راه های دریافت سهم بیشتر از تجارت جهانی به عنوان وظایف اصلی گمرک این است که شرایطی ایجاد شود تا به سهولت نیازمندی های تولید به داخل کشور وارد شود و واردات مزاحم تولید مسدود شود.

 

وی حذف مجوزهای کاغذی به صورت کامل و تقدیر از نیروی انسانی این سازمان را از برنامه هایی دانست که در دوره جدید پیگیری می شود و در این باره گفت: همه اینها با همت تمامی نیروها در گمرکات کشور ممکن می شود.

 

فرود عسگری، رییس پیشین گمرک ایران نیز در این مراسم ضمن آرزوی موفقیت برای جانشین خود به تشریح اقدامات گمرگ ایران در زمان تصدی خود پرداخت و گفت: در مدت گمرک کشور به موفقیت های بسیاری دست پیدا کرده است که از آن جمله می توان به آمارهایی که بانک جهانی در زمینه سهولت کسب و کار در کشورها منتشر کرده است، اشاره کرد.

 

وی با اشاره به اینکه بر اساس این آمارها که مقایسه ای بین سالهای 2016 و 2018 است ایران در حوزه های مرتبط با گمرک از جمله شاخص تجارت فرامرزی از بین 199 کشور از رتبه 166 به 121 صعود کرده است،  ادامه داد: در حوزه عملکرد لجستیک هم از رتبه 96 به رتبه 64 این جدول صعود کرده که این نتیجه استقرار پنجره فرا مرزی در سازمان گمرک کشور است.

 

وی با بیان اینکه گمرک ایران در این نظر سنجی در حوزه تحویل به موقع کالا از رتبه 116 به رتبه 60 ارتقاء پیدا کرده است، گفت: در گزارش سازمان مطالعات تحقیقاتی وابسته به گمرک جهانی رتبه اول مبارزه با قاچاق مواد مخدر را کسب کرده است. امروز 95 درصد از حجم واردات کشور با نصب ایکس ری های پر سرعت و گذر از این سامانه وارد کشور می شود و با استقرار 15 دستگاه دیگر که فرآیند نصب و راه اندازی آنها آغاز شده به زودی صد در صد واردات کشور از این طریق انجام می شود.

 

رئیس پیشین گمرک ایران در پایان سخنانش از وزیر اقتصاد درخواست کرد با توجه به اینکه 8 هزار و 500 کارمند در گمرکات مختلف کشور در حال فعالیت هستند که هر کدام باید حداقل 24 نوع عوارض مختلف، 16 رویه گمرکی ، 23 مجوز بهداشتی و بسیاری قوانین دیگر را برای واردات و صادرات در نظر بگیرندو این امر هر کدام از کارمندان را به کارشناس در حوزه خود تبدیل کرده است اما دریافتی کارکنان نسبت به شرایط و سختی کارشان مناسب نیست، تجدیدنظری در مورد دریافتی این کارکنان صورت بگیرد.

 

بنابراین گزارش در ادامه این مراسم مهدی میر اشرفی، رئیس جدید گمرک با تقدیر از زحمات مدیر پیشین گمرک ایران با اشاره به اینکه موقعیت ایران در زمینه تجارت و ترانزیت موقعیت بسیار ویژه ای است، تاکید کرد: باید از این موقعیت استفاده فراوان کرد.

 

وی ادامه داد: بیش از چهل سازمان قانون گذار بر تجارت فرا مرزی نظارت می کنند و این قوانین گسترده خود باعث عملکرد ضعیف تجارت برون مرزی می شود که باید به آن رسیدگی کرد.

 

یادآور می شود: در این مراسم با حضور وزیرامور اقتصادی و دارایی و تعدادی از نمایندگان کمیسیون های اقتصادی مجلس ضمن تکریم از فرود عسگری رئیس پیشین گمرک ایران، مهدی میراشرفی به این سمت منصوب شد./

 

چاپ خبر