برنامه نجات «پمپئو» برای «بن سلمان»
میدل ایست گزارش داد: «پمپئو» برنامه ای را برای حمایت از «محمد بن سلمان» در مقابل پیامدهای مسئله خاشقجی به ریاض تحویل داد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از الجزیره، پایگاه میدل ایست  درگزارشی به قلم «دیوید هیرست» نوشت که «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا، برنامه نقشه راه را به منظور نجات«محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان از پیامدهای قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نکار منتقد عربستان ارایه داد.

هیرست به نقل از یک منبع ارشد سعودی نوشت:  پمپئو این برنامه را در طول مذاکرات و دیدارهای ماه گذشته با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان و ولیعهد ارایه داده است.

این برنامه شامل گزینه ای است که  اتهام کشته شدن خاشقجی را به یک عضو بی گناه از خاندان سعودی بچسباند تا هرم قدرت تبرئه شود.

به گزارش این منبع، این شخص هنوز انتخاب نشده است و براساس آنچه گفته شده است برای اجرای این برنامه به رهبران سعودی روی نمی آورند،مگر اینکه فشارها بیش از آن باشد که بن سلمان بتواند آن را تحمل کند.

این منبع اعلام کرد: پمپئو این برنامه را 16 اکتبر ارایه داد، هنگامی که برای دیدار با سلمان و محمد به ریاض سفرکرده بود و توجه بین المللی نسبت به این ماجرای خاشقجی تشدید شده بود.

هیرست در گزارش خود نوشت: نشست پمپئو با ولیعهد در ریاض، تعجب گروههای حقوق بشر در سراسر جهان را برانگیخت که واشنگتن را برای اعمال فشار برای عربستان برای مشخص شدن واقعیت مرگ خاشقجی  تشویق می کردند.

هیرست نوشت: پمپئو یک روز پس از نشست با مسئولان ارشد عربستان به روزنامه نگاران اطلاع داد که عربستان نمی خواهد درباره حقایق ترور خاشقجی سخن بگوید و همچنین پمپئو نیز این مسئله را نمی خواهد.

یک مسئول سعودی گفت: پمپئو به ریاض برای ارایه مشاوره به عربستانی ها درباره چگونگی برخورد با پیامدهای خاشقجی سفر کرد.

چاپ خبر