لودریان میانجی ظریف و پمپئو
وزیر خارجه فرانسه که صبح روز گذشته با همتای آمریکایی خود در خصوص ایران سخن گفته بود عصر همان روز در تماس تلفنی با وزیر خارجه ایران به گفت و گو پرداخت.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا به همراه هیاتی از مقامات این کشور به فرانسه سفر کرد که در جریان این سفر «مایک پمپئو»، وزیر خارجه این کشور که رئیس جمهوری را همراهی می کرد به انجام وظایف خود پرداخت.

 

یکی از وظایف پمپئو سخن گفتن با همتای فرانسوی خود در خصوص ایران بود.

 

در همین رابطه، آنطور که وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده، «مایک پامپئو» وزیر خارجه این کشور روز شنبه (دیروز) در پاریس با وزیر خارجه فرانسه دیدار و درباره مسائل مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی رایزنی داشته است.

 

در بیانیه این وزارتخانه آمده که پامپئو و «ژان ایو لودریان» درباره همکاری آمریکا و فرانسه برای «حل چالش‌های امنیتی جهانی از قبیل چگونگی تقویت ناتو» صحبت کردند.

 

بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، وزرای خارجه این دو کشور غربی همچنین درباره «راه‌های همکاری آمریکا و فرانسه برای مقابله با رفتار شرورانه ایران صحبت کردند».

 

اما پس از این نشست، «محمدجواد ظریف» و «ژان ایو لودریان»، وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فرانسه تلفنی گفت‌وگو کردند.

 

در این گفت‌وگو طرفین در خصوص آخرین تحولات روابط دوجانبه، برجام و سایر موضوعات مورد علاقه رایزنی و تبادل نظر کردند.

 

«لودریان»، وزیر امور خارجه فرانسه بر عزم پاریس و سایر کشورهای اروپایی در بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام و ایجاد ساز و کارهای ویژه تاکید کرد.

 

گفت و گوی وزیر خارجه فرانسه در یک روز با همتایان ایرانی و آمریکایی نشان می دهد که او حامل پیامی از سوی آمریکا برای ایران بوده که البته تا کنون هیچ کدام از مقامات کشورها به این مساله اشاره ای نداشته اند.

 

این در حالی است که فرانسه همواره با آمریکا  در خروج از برجام و اعمال تحریم بر علیه ایران مخالفت داشته و در آخرین اقدام نیز  خانم «ناتالی لوازو» وزیر مسئول در امور اروپای فرانسه خاطرنشان کرد: «فرانسه عمیقا از تصمیم ایالات متحده متاسف است و ما این موضوع را علنا همراه با تروییکای اروپایی و اتحادیه اروپا اعلام کرده‌ایم. ما مشترکا حمایت خود را از حفظ برجام و نیز از دفاع از شرکت‌هایمان که تجارت مشروع با ایران انجام می‌دهند، یادآوری کرده‌ایم.»

 

وی عنوان کرد: «ما نمی‌توانیم بپذیریم که شرکت‌هایمان، هنگامی که قوانین ما را رعایت می‌کنند، قربانی تحریم‌های فرامرزی شوند این است معنای کاری که ما به منظور تعبیه یک صندوق مشترک اعتباری، یعنی SPV انجام می‌دهیم.هدف مکانیسم مالی ویژه اروپا (SPV) در کوتاه مدت، تسهیل معاملات مالی برای شرکت‌هایی است که مایل به ادامه تجارت با ایران هستند. در بلند مدت، این مکانیسم به دنبال ایجاد ابزاری برای حاکمیت اقتصادی اتحادیه اروپایی است.»/

 

 

 

 

چاپ خبر