در ۶ ماهه اول سال جاری؛
۱۶ وقف جدید در تربت حیدریه ثبت شده است/ وقف صدقه جاری
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه تربت حیدریه با بیان اینکه وقف صدقه جاری است، گفت: در ۶ ماهه اول سال جاری در این شهرستان ۱۶ مورد وقف جدید به ثبت رسیده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از تربت حیدریه، حجت‌الاسلام جعفر نوائیان عصر (۱۶ آبان) درجمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در دو سال اخیر به‌جای هفته وقف، دهه وقف داشتیم و در این دهه برنامه‌ها و فعالیت‌های مختلفی پیش‌بینی‌شده به اهمیت برگزاری برنامه‌های مختلف در این دهه اشاره کرد و افزود: این اطلاع‌رسانی سبب افزایش علاقه مردم به مشارکت در وقف و همچنین ترویج موقوفات مشارکتی است.

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه تربت حیدریه در گزارشی مجموع وقف‌های جدید در سطح شهرستان را در شش‌ماهه اول سال،۱۶ مورد عنوان کرد و ادامه داد: واقفان بنابر پیشنهادها و راهنمایی‌هایی کارشناسان اداره اوقاف و امور خیریه در امور مختلفی ازجمله آموزش، قرآن و درمان وقف می‌کنند.

 

وی وقف را صدقه جاری دانست اضافه کرد: وقف یکی از مصادیق ماندگار خیرات، صدقه، انفاق و احسان است که نه‌تنها از بین نمی‌رود بلکه مستمر است و قابل دخل و تصرف نیست.

 

حجت‌الاسلام نوائیان با اشاره به سابقه خوب وقف مشارکتی در چند سال گذشته خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط فعلی، وقف مشارکتی می‌تواند گزینه خوبی برای سهیم کردن مردم در این امور خیرخواهانه باشد.

 

رئیس اداره اوقاف وامور خیریه تربت حیدریه تصریح کرد:محورهای اصلی درمجموعه اوقاف حول محور حدیث ثقلین است که نسبتا به امامزادگان و سببا علم وفضل به پیامبر (ص) برمی گردد.

 

وی افزود: حول محور این سه موصع فعالیت های گسترده ای درشهرستان پیگیری می شود که بحث مسابقات قرآن را مجموعه اوقاف دراستان در شهرستان برگزار کرد که ۴ نفر از استان به کشور راه پیدا کردند و از رتبه یک تا ۶ در واقع کسانی هستند که درسطح کشور مقام آوردند که در حفظ ۱۰ جزء و۲۰ جزء مقام اول ودم را دربحث قرآن که طرح ملی حفظ قرآن است حائز مقام شدند.

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه تربت حیدریه بیان کرد:از ابتدای طرح نزدیک به ۵ هزار نفر در طرح ملی حفظ اوقاف قرآن حافظ شدند که در سال گذشته یک هزار و۱۰۰ نفر بودند و امسال تکلیفی که مجموعه اوقاف برای تربت حیدریه مشخص کرد ۱۴۰۰ نفر بودند که تاکنون ۱۳۴۰ نفر درکلاس ها حاضر شدند و۹۰ درصد تکلیف انجام شده است و در ادارات استان اول درجهت حفظ قرآن اول بوده ایم.

 

حجت الاسلام نوائیان در خصوص امامزادگان، بقاع متبرکه، زائر گفت : فعالیت های وسیعی در دستور کار هست واز لحاظ توسعه ، بنا ، مناسبت ملی ومذهبی فعالیت های شاخصی صورت گرفته است وفضاهای اقداماتی وخدماتی که خدماتی بقاع متبرکه به زائرین دربحث های پذیرایی حداقل ابتدایی است.

 

رئیس اداره اوقاف وامور خیریه تربت حیدریه بیان کرد: علاوه بر کمک های دانش آموزان تعداد قابل توجهی بسته مهر تحصیلی به تعداد ۱۲۴ مورد واقلام مورد نیاز به دانش آموزان نیازمند داده شد همچنین از ابتدای سال ۱۶ وقف جدید صورت گرفته و۱۲ هزار موقوفه در سه شهرستان تربت حیدریه، زاوه ومه ولات داریم که ۹۰ درصد آن در تربت حیدریه می باشد.

 

وی اولویت های مهم اداره اوقاف وامورخیریه تربت حیدریه را شامل پوشش نیازهای روز جامعه دانش آموزان ودانشجویان، نیازمندان، حوزه علیمه  کمک های تحصیلی، وقف علم وفن آوری، اختراعات و اکتشافات دانست.

 

حجت الاسلام نوائیان عنوان کرد: قریب به یک هزار رقبه تجاری ، مسکونی ، اداری وخدماتی ،ملکی به آن توجه نشده است وبحث مشارکتی نبوده وهمچنین واگذار نشده که سعی داریم که درسطح شهر از طریق سرمایه گذاری به بخش خصوصی واشخاص حقوقی برابر مقررات واگذار شود.

 

وی درخصوص موقوفات غیر قابل شناسایی گفت : موقوفاتی وجود دارد که در سطح سه شهرستان وقف شده اند و واقف وقف نامه را تحویل نداده است ودرحال شناسایی هستند وتعداد دو موقوفه در گذشته شناسایی شده اند.

چاپ خبر