شاخصه اصلی اخلاق اسلامی خدمت بی منت به مردم است
خطیب حرم مطهر رضوی با بیان اینکه اکمال عقیده و رفتار انسان مبنای رسالت پیامبر(ص) بود، گفت: خدمت بی منت به مردم شاخصه اصلی اخلاق الهی و اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از مشهد، آیت‌ الله محسن کازرونی ظهر امروز (۱۵ آبان) در ویژه برنامه تبلیغی مذهبی رواق امام خمینی(ره) در جمع زائران و مجاوران بارگاه منور امام هشتم(ع) اظهار کرد: انسان دو جور اخلاق دارد یکی اخلاق انسانی که شامل حفظ حریم، احترام به یکدیگر است و دیگری اخلاق الهی است که از بالاترین رتبه در درگاه خداوند برخوردار است.

 

خطیب حرم مطهر رضوی با بیان حدیث قدسی که خداوند متعال به موسی(ع) وحی کرد: «من به تو نعمات فراوانی دادم اما برای هیچ‌ یک منت نگذاشته‌ام، تو هم به دیگران لطف کن اما منت نگذار، تو هرچقدر بدی کنی و بیایی نزد من عذر خواهی کنی می‌پذیرم توهم عفو و گذشت نسبت به دیگران داشته باش و من هیچ موقع عمل فردا را امروز از تو نمی‌خواهم تو نیز رزق فردایت را از من نخواه»، اظهار کرد: این نوع از رفتار بر مبنای اخلاق الهی است چرا که خداوند به هیچ بشری منت نگذاشته و این همه نعمت داده و از سفره با برکتش کافر و مسلمان بهره‌مند می‌شوند.

 

آیت الله کازرونی گفت: خداوند سفره عالم را تنها برای مومنان پهن نکرده بلکه این سفره برای ملحدین و معاندین نیز گسترده شده است.

 

وی با بیان اینکه درخواست و التماس به خدا عزت است اما درخواست از مردم مایه ذلت است، ابراز کرد: اگر درخواست انسان از پروردگار برآورده شود نعمت و اگر برآورده نشود حکمت است.

 

وی با اشاره به اینکه به اکمال رساندن بشریت از لحاظ عقیده، اخلاق و رفتار رسالتی است که از جانب خداوند متعال بر عهده پیامبران گذاشته شده است، افزود: با سندیت حدیث «إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاقِ»، رویکرد اصلی بعثت حضرت محمد(ص) به کرامت و سطوح عالی اخلاق است.

 

آیت الله کازرونی با بیان اینکه مهمترین اهداف رسالت پیامبران پایبندی به اخلاق و تعلیم الهی است، گفت: خداوند متعال الگوهای بی‌نظیری همچون پیامبر(ص) را به ما معرفی کرده است که اگر بنای زندگیمان را بر مبنای سیره نبوی تنظیم کنیم گرفتار خفت و خواری نخواهیم شد.

چاپ خبر