در هفته ماهه نخست امسال محقق شد؛
ثبت پنج موقوفه قرآنی از ۱۵ موقوفه استان زنجان/ ۵۰ درصد امامزادگان استان در شهر قیدار مدفون هستند
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان از ثبت ۱۵ موقوفه جدید در هفت ماهه نخست امسال در استان زنجان خبر داد و گفت: از این تعداد پنج موقوفه قرآنی بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از زنجان،حجت الاسلام جعفر جنتی، امروز سه شنبه(15 آبان) در نشست خبری با خبرنگاران به برنامه های هفته وقف در استان زنجان اشاره کرد و گفت: پیامبر گرامی اسلام نخستین واقف جهان اسلام است از اینرو همه ساله یک روز مانده به سالروز رحلت ایشان به عنوان آغاز هفته وقف نامگذاری می شود.

 

وی با اشاره به روزشمارهای هفته وقف و عناوین این ایام گفت: این سازمان سه رسالت با محوریت قرآن  در قالب برگزاری مسابقات قرآنی در قالب طرح ملی حفظ قرآن کریم به صورت حقیقی و مجازی، تکریم امامزادگان و اجرای امینانه موقوفات را برعهده دارد.

 

این مقام مسوول با یادآوری اینکه در استان زنجان 20 هزار نفر در طرح ملی حفظ قرآن شرکت کردند، گفت: در سنوات اخیر طرح بشارت هم به صورت ملی در قالب حفظ جزو سی قرآن کریم به همت این سازمان اجرا می شود.

 

این مقام مسوول به برنامه های این مجموعه در امامزادگان در قالب برنامه های عمرانی و مدیریتی اشاره کرد و گفت: در راستای تحقق منویات رهبری در تبدیل امامزادگان به قطب فرهنگی کشور طرح آرامش بهاری همزمان با آغاز سال نو در امامزادگان در قالب برنامه های فرهنگی، خیمه های معرفتی و خدمات رسانی اجرا می شود.

 

وی به دیگر برنامه های اوقاف و امور خیریه در طول سال در قالب طرح های یاس نبوی، ضیافت الهی در ماه رمضان، جشن ولایت علوی، دهه کرامت و همایش امامزادگان، بصیرت عاشورایی مربوط به ماه محرم و صفر و برنامه های مناسبتی در اماکن اشاره کرد و گفت: این برنامه ها همه ساله در بقاع متبرکه استان زنجان به برکت امامزدگان اجرا می شود.

 

حجت الاسلام جنتی ادامه داد: در استان زنجان 133 امامزاده واجب التکریم مدفون هستند که از این تعداد 50 درصد در شهر قیدار نبی هستند.

 

این مقام مسئول به برنامه های عمرانی هم اشاره کرد و گفت: به منظور اجرای طرح های عمرانی در امامزادگان و بقاع متبرکه به صورت همگون، تمام امامزادگان ملزم به اجرای طرح جامع برای جلوگیری از اعمال سلیقه در امامزادگان هستند.

 

حجت الاسلام جنتی با یادآوری اینکه طرح جامع امامزادگان در سال گذشته در 32 امامزاده واجد التکریم استان زنجان اجرا شد، تصریح کرد: متاسفانه کم لطفی برخی ادارات موجب اجرا نشدن طرح جامع در برخی از امامزادگان استان بخصوص امامزاده سید ابراهیم زنجان شده است.

 

به گفته جنتی، در راستای بهره وری بهتر موقوفات و اجرای امینانه واقفین در طرح های عمرانی می توان به پروژه پیامبر یک با 900 میلیون تومان، پروژه پیامبر دو با 2087 متر مربع با 2 میلیارد و 354 میلیون تومان و هتل احسان ماندگار در شهرستان خدابنده اشاره کرد.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با یادآوری اینکه در دهه وقف همایش یاوران وقف اجرا می شود، گفت: در این هفته دفتر نمایندگی شهرستان سلطانیه افتتاخ خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه اولین وقف هفته وقف یک باغ در روستای اژدهاتوی زنجان است که درآمد حاصل از آن به فعالیت های قرآنی هزینه می شود، ادامه داد: در استان زنجان 2085 موقوفه وجود دارد، گفت: از این تعداد 2066 موقوفه متصرفی و 140 موقوفه غیرمتصرفه هستند و همچنین 26 هزار و 916 رقبه در استان زنجان وجود دارد.

 

این مقام مسوول در ادامه به فعالیت موکب اربعین اوقاف و امور خیریه در شهر سامرا اشاره کرد و گفت: 75 خادم در قالب اکیپ خادمان امامزادگان و خادمان پزشکی این خدمات را دریافت کردند و روزانه از 20 هزار نفر در این موکب ها پذیرایی می شدند که در مجموع بالغ  بر یک میلیارد و 100 میلیون تومان هزینه شد.

 

 

چاپ خبر