بررسی عادی سازی روابط صهیونیستها با کشورهای خلیجی؛
از شعار« نیل - فرات» تا «معامله قرن»
«بنیامین نتانیاهو» گام به گام می خواهد تا عادی سازی روابط پنهانی با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را علنی کند تا شعار« نیل تا فرات» هرتزل را محقق و مسیر طرح «معامله قرن» «دونالد ترامپ» را هموار کند.

خبرگزاری شبستان، گروه بین الملل، فاطمه دوستدار: تحرکات رژیم صهیونیستی این روزها در منطقه خاورمیانه افزایش یافته است، چرا که می خواهد در کشورهای عربی اسلامی نفوذ کند و عادی سازی روابط با کشورهای منطقه علنی شود، روابطی که سالهاست در خفا انجام می گیرد.

 

برهمین اساس، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر صهیونیستی پس از سفر به عمان، قصد سفر به بحرین را دارد تا منامه فرش قرمز برای سران این رژیم بیندازد و این ترتیب می خواهند درهای بسته کشورهای عربی اسلامی را که روزی نگران واکنش ها نسبت به ارتباط با صهیونیستها بودند، بازکنند.

 

اگرچه رژیم صهیونیستی پیش از این نیز با اعزام هیئت های ورزشی و مذهبی و تجاری به برخی از کشورهای عربی تلاش کرده بود تا یخ این روابط را آب کند، اما عمان با روشن کردن چراغ اول باعث شده تا روابط این رژیم با کشورهای منطقه شکل و رنگ دیگری بگیرد، به طوری که چندی پیش یک هیئت از رژیم صهیونیستی به ریاست« یسرائیل کاتس» وزیر حمل و نقل این رژیم برای شرکت در همایش بین المللی حمل و نقل وارد عمان شد و طرح خط راه آهن بین این رژیم و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس یا دریای مدیترانه با کشورهای عربی خلیج فارس که از اردن و رژیم صهیونیستی می گذرد، ارایه کند.  

 

رژیم صهیونیستی می خواهد به تدریج و آرام آرام حضور خود در منطقه را تقویت کند و این اقدام با هدف حضور و احاطه بر کشورهای عربی، کنترل بندرهای جنوبی دریای سرخ برای امنیت ملی اش، تضمین برتری نظامی و راهبردی رژیم صهیونیستی و کنترل نقاط مهم راهبردی در منطقه و منزوی کردن فلسطینی ها انجام می گیرد.

 

مقامات صهیونیستی در طول بیش از 70 سال اشغال فلسطین نشان دادند که کوچکترین اهمیت به قطعنامه ها و قوانین سازمان های بین المللی درباره فلسطین نمی دهند؛ این امر تعجب انگیز است که عمان مدعی است که برای حل اختلاف صهیوینستی – فلسطینی با نتانیاهو دیدار کرده است که اگر به واقع این دیدار تاثیرگذار بود؛ چرا نتانیاهو با قانون نژادپرستانه «اعدام اسیران فلسطینی» پس از برگشت از عمان موافقت کرد.

 

پس از این امر نشان می دهد که کشورهای عربی اسلامی برای پاسخ به منافع خود به روابط علنی با این رژیم روی آورده اند و فلسطین و ملت فلسطین بهانه ای بیش نیست؛ آیا این کشورها معاهده «کمپ دیوید»، «وادی عربه» و یا «اوسلو» را فراموش کردند؛ از این معاهده ها چه کسی به غیر از رژیم صهیونیستی نفع برده است؟ آیا می خواهند معاهده جدیدی دیگری با این رژیم منعقد کنند، تا لکه ننگی دیگری بر پیشانی کشورهای عربی و اسلامی باشد؟

 

سران کشورهای عربی این روزها چشمان خود را بر روی واقعیت رژیم صهیونیستی بسته اند؛ زیرا وقتی که امارت اجازه داد تا سرود رژیم صهیونیستی در مسابقات بین المللی جودوی پخش شد و پرچمش به اهتزاز درآید، «قابوس بن سعید» سلطان عمان دستان نتانیاهو را فشرد تا قلب ملت فلسطین از این درد فشرده شود؛ ملتی که در طول بیش از 70 سال مبارزه هنوز نتوانسته حقوق خود از جمله حق بازگشت را به دست آورد.

 

حال کشورهای عربی اسلامی دست در دست دشمن ملت فلسطین گذاشتند تا به راحتی خطه ای از جهان اسلام را پس از مدتها تقدیم این رژیم کنند؛ آن زمان که این کشورها به پنهانی با رژیم صهیونیستی رابطه داشتند؛ در زمانی که به کشتار و بازداشت و شکنجه فلسطینی ها اقدام می کردند؛ تنها به برپایی اجلاس و نشست و همایش و محکومیت بسنده می کردند؛ حال که دست دوستی صهیونیستها را فشرده اند؛ آیا امیدی می توان به این کشورها که تنها به منافع خود می اندیشند، داشت.

 

مقامات صهیونیستی از جمله نتانیاهو می خواهند شعار «نیل تا فرات» «تئودور هرتزل» بنیانگذار صهونیسم سیاسی را پس از سالها محقق کند، اگرچه نتوانند این کشورها را اشغال کنند، اما ارتباط با این کشورها پیروزی برای رژیم صهیونیستی به شمار می آید؛ چرا که عادی سازی روابط بین رژیم صهیونیستی با کشورهای عربستان، بحرین، امارات، قطر، عمان به معنی به رسمیت شناختن این رژیم است.

 

همچنین تحلیلگران معتقدند که این تلاش های نتانیاهو در راستای هموار کردن مسیر برای طرح «معامله قرن» است تا این طرح با موفقیت اجرایی شود.

 

اگرچه نتانیاهو علاوه بر کشورهای عربی منطقه به کشورهای عربی آفریقا از جمله چاد نیز چشم دوخته است و به نظر می رسد که مقصد بعدی نخست وزیر صهیونیستی چاد باشد تا پس از 40 سال با این کشور ارتباط برقرار کند.

 

هرچند رویکرد کشورهای منطقه به رژیم صهیونیستی تغییر کرده است، اما مردم این کشورها همچنان عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را محکوم می کند و در قبال این مسایل ساکت نمی مانند و احتمال می رود که این روابط پیامدهای خطرناکی برای رژیم صهیونیستی و حتی کشورهای عربی داشته باشد./

چاپ خبر