واکنش بین المللی/ حکم«شیخ علی سلمان» میخی بر تابوت آل خلیفه
سازمان ها و جنبش های بین المللی و داخلی بحرین، صدور حکم حبس ابد برای «شیخ علی سلمان» را محکوم کردند و آن را نشانه شکست آل خلیفه دربرابر مخالفانش دانستند.

به گزارش خبرگزاری شبستان، درپی حکم حبس ابد دادگاه تجدید نظر بحرین برای «شیخ علی سلمان» دبیرکل جمعیت اسلامی الوفاق، سازمان ها و گروههای داخل و خارج از بحرین این حکم را محکوم کردند.

 

سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای اعلام کرد: حکم دادگاه تجدید نظر بحرین را نشانه جدی و خطرناکی به شمارمی آید که مقامات آل خلیفه سیاست های خودسرانه و غیرقانونی خود را ضد مخالفان و فعالان حقوقی ادامه می دهد.

 

این سازمان با انتقاد از حکم دادگاه بحرین اعلام کرد: این دادگاه حکم برائت شیخ سلمان را به زندان ابد تغییر داده است.

 

در همین حال، حزب الله لبنان با انتشار بیانیه ای این حکم را ظالمانه دانست و اعلام کرد که این حکم بیانگر هویت سرکوبگرانه و دیکتاتورمنشانه حکام بحرین است.

 

در این بیانیه آمده است که حکام بحرین با این حکم های جائرانه ، سرکوب ملت بحرین را دنبال می کنند.

 

حزب الله در این بیانیه آورده است که صدور این حکم درزمانی است که برای سفر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر صهیونیستی به منامه فضاسازی می شود.

 

موسسه دمکراسی و حقوق بشر الخلیج نیز حکم صادره در حق شیخ علی سلمان و شیخ«حسن سلطان» و «علی الاسود»دو نماینده پیشین بحرین را مستبدانه و غیرقانونی توصیف کرد.

 

این موسسه اعلام کرد: این محکمه ناعادلانه بوده است و از هیچ معیار بین المللی برای محکمه عادلانه برخوردار نبوده است.

 

موسسه الخلیج تاکید کرد: حکم زندان ابد پس از لغو برائت، تنها انتقامی از این مخالف بحرینی است که در مواضعش خواستار اصلاحات سیاسی شده است.

 

این حکم همچنین نشانه عمق شکاف بین مخالفان و قدرت حاکمه است.

 

موسسه الخلیج از مقامات بحرین خواست تا شیخ علی سلمان را بدون قید و شرط به سرعت آزاد کنند.

 

از سوی دیگر، مجمع حقوق بشر بحرین نیز حکم دادگاه آل خلیفه ضد شیخ سلمان را محکوم و اعلام کرد: این حکم در راستای تکمیل طرح بستن کامل فضای دمکراتیک در این کشور عنوان کرد.

 

این مجمع از اعضای شورای حقوق بشر خواست تا عضویت بحرین را در میثاق بین المللی ویژه حقوق مدنی و سیاسی(ICCPR) به علت افزایش نقض های هدفمند و جائرانه لغو کنند.

 

تجمع علمای «جبل عامل» بحرین نیز به شدت این حکم را محکوم واعلام کرد: این حکم نشانه شکست آل خلیفه و پناه آوردن به روش های سرکوبگرانه در حق آزادیخواهان بحرینی است.

 

این تجمع از علما و آزادیخواهان جهان خواست تا صدای محکومیت خود را بالاببرند و خواستار رفع ظلم از شیخ علی سلمان و ملت بحرین شوند.

 

در همین جمعیت الوفاق بحرین، جنبش جوانان 14 فوریه، جریان الوفاء و علمای بحرین در بیانیه های جداگانه ای صدور این  حکم را محکوم و اعلام کرد: رژیم آل خلیفه مشروعیت خود را از دست داده است و این حکم میخ جدیدی بر نعش آل خلیفه بوده است./

چاپ خبر