مرگ «پدر طالبان» چالشی برای دولت پاکستان
«مولانا سمیع الحق» ملقب به «پدر طالبان» است که شمار زیادی از اعضای این گروه را از جمله موسس طالبان «ملاعمر» از شاگردان وی هستند، مرگ وی در زمانی است که دولت پاکستان با گروههای مذهبی با چالش مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان، «مولانا سمیع الحق» چهره سیاسی و مذهبی پاکستان و رهبر معنوی و علمی طالبان در پاکستان و افغانستان روز جمعه(11 آبان) با ضربات چاقو و شلیک یک فرد ناشناس در منزلش در ایالت پنجاب در پاکستان به قتل رسید.

 

سمیع الحق ملقب به «پدر طالبان»در 18 دسامبر 1937 در اکورا خاتاک پاکستان متولد شد؛ پدرش«مولانا عبدالحق» موسس مدرسه حقانیه بود که پس از وفاتش، ریاست این مدرسه را برعهده گرفت و تعدادی از اعضای گروه طالبان از جمله «ملاعمر» موسس این گروه از شاگردان وی است.

 

اوج شهرت سمیع الحق به زمان جهاد افغانستان ضد اتحاد جماهیر شوروی در سال 1994 میلادی برمی گردد، زمانی که گروهی با نام «تحریک اسلامی طلبای کرام» برای جنگ با شوروی وارد افغانستان شدند و شماری از اعضای آن را دانش آموخته گان مدرسه حقانیه تشکیل دادند.

 

سمیع الحق همچنین مخالف حضور بیگانگان در خاک افغانستان بود، به طوری که در سال 2013 میلادی در دیدار با «ریچارد اولسون» سفیر آمریکا در اسلام آباد گفته بود که اگر یکسال به طالبان مهلت داده شود، همه افغانستان را خوشحال می کنند، اما تا زمانی که آمریکایی ها در افغانستان هستند، افغان ها برای آزادی می جنگند.

 

درهمین حال سمیع الحق را می توان، نسبت به سایر رهبران طالبان میانه رو دانست؛ به طوری که زمانی که طالبان با «واکسیناسیون اطفال» مخالفت کرد و آن را غیراسلامی دانست؛ وی با صدور فتوایی از واکسیناسیون کودکان دفاع کرد و آن را بی ضرر دانست.

 

وی همچنین به خاطر مواضع میانه اش روابط خوبی با «عمران خان» نخست وزیر پاکستان داشته است، به طوری که عمران خان از سمیع الحق برای حضور دوباره در سنا از وی دفاع کرد؛ اما نتوانست رای لازم را برای حضور در سنا بیاورد.

 

عمران خان پس از اعلام مرگ سمیع الحق اعلام کرده است که کمیته تحقیقات برای بررسی این قتل و دستگیری عوامل آن تشکیل شده است و از آنجا که عمران خان روابط تنگاتنگی با سمیع الحق داشته است و درصدد است که این مسئله را به سرعت حل کند.

 

حل این مسئله باعث جلوگیری از تشدید درگیری بین دولت پاکستان و گروههای مذهبی این کشور خواهد شد و همچنین از تضعیف دولت که به نظر می رسد که انگیزه این قتل بوده است، ممانعت می کند.

 

مرگ سمیع الحق (81 ساله) در زمانی رخ داده است که دولت پاکستان با گروههای مذهبی این کشور با چالش روبه رو است و هنوز هیچ گروهی مسئولیت این قتل را برعهده نگرفته است و مشخص نیست چه انگیزه ای در پشت این قتل نهفته است.

 

همچنین سرنوشت مدرسه حقانیه در شهر اکوره ختک ایالت خیبر پختونخواه پاکستان که مبلغ عقاید جنبش دیوبندی از شاخه های مذهب سنی است، چه خواهد شد. مدرسه ای که شماری زیادی از گروه طالبان را به خود اختصاص داده است و حتی برخی از آنها افکار افراط گرایانه دارد و حتی می توان گفت که شاید علت سقوط طالبان پس از روی کارآمدن در افغانستان سیاست های افراط گرایانه شان بود، به طوری که در زمان حاکمیت خود هزاران نفر از «مردم شیعه هزاره» در مزار شریف را در سال 1998 به اتهام کافربودن قتل عام کردند؛ اگرچه قتل عام هزاره ها در طول مدت حکومتشان در افغانستان ادامه داشت./

چاپ خبر