بسته اخبار بین الملل سیزدهم آبان
سناریوهای آینده سیاسی «بن سلمان»/ماموریت «احمد بن عبدالعزیز» در عربستان
سناریوهای آینده سیاسی «بن سلمان»، ماموریت «احمد بن عبدالعزیز» در عربستان، امتیازدهی «بن سلمان» برای رهایی از موج انتقادها، پیروزی برای تهران با انعکاس «شکست» آمریکا از جمله گزیده اخبار بین الملل شبستان در یکشنبه سیزدهم آبان ماه است.

به گزارش خبرگزاری شبستان، سناریوهای آینده سیاسی «بن سلمان»، ماموریت «احمد بن عبدالعزیز» در عربستان، امتیازدهی «بن سلمان» برای رهایی از موج انتقادها، پیروزی برای تهران با انعکاس «شکست» آمریکا از جمله گزیده اخبار بین الملل شبستان در یکشنبه سیزدهم آبان ماه است که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

پیروزی برای تهران با انعکاس «شکست» آمریکا در جهان

دور جدید تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران قرار است از امروز (یکشنبه 13 آبان ) آغاز شود. «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا به تصور اینکه بار دیگر در جهان قدرت نمایی کرده و ایران را در بازی کودکانه ای که خود به راه انداخته ،شکست داده است،خوشحال است اما سخنان قاطعانه «آیت الله خامنه ای»، رهبر جمهوری اسلامی ایران بار دیگر ثابت کرد که اقدامات یکجانبه و غیرقانونی آمریکا نه تنها تهران را نمی ترساند بلکه ان را برای مقابله با آمریکا مصمم تر از پیش می کند.

اظهارات اخیر آیت الله خامنه ای موجب شد تا رسانه های غربی هم با درج کلماتی برای بازتاب سخنان ایشان به ضعف واشنگتن و ترامپ در برابر ایران اعتراف کنند.

روزنامه «ایندیپدنت» با تاکید بر کلمه آمریکای «شکست خورده» نوشت که در آستانه اعمال دوباره تحریم ها علیه تهران،رهبر ایران آمریکا را «شکست خورده» دانست و با این کلمه به واشنگتن کنایه زد.

 

امتیازدهی «بن سلمان» برای رهایی از موج انتقادها

درپی موج فشارها بر مقامات سعودی برای کشف واقعیت ترور«جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد عربستانی، مقامات این کشور برای فرار از این فشارها و انتقادها و نشان دادن چهره مثبت از خود آزادی شاهزادگان و تجار بازداشت شده را در دستور کار خود قرار دادند.

«محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در این یکماه پس از قتل خاشقجی آماج انتقادهای تند از داخل و خارج از عربستان به خاطر سیاست های افراط گرایانه اش قرار گرفته است، به طوری که برخی از شاهزادگان سعودی منتقد بن سلمان معتقدند که برای بازگشت ثبات و آرامش به کشورشان باید شخص دیگری جایگزین بن سلمان به عنوان ولیعهد شود.

برهمین اساس، بن سلمان برای رهایی از این انتقادها و تهدیدها به امتیازدهی به مخالفانش روی آورده است و به آزادی شاهزادگان و مسئولان و تجاری که در سپتامبر 2018 میلادی به دستور وی بازداشت شده اند، روی آورده است، به طوری که مقامات عربستانی عضو هیئت بیعت شاهزاده «خالد بن طلال» را پس از 11 ماه بازداشت آزاد کردند.

خالد در طول ماههای گذشته از هرگونه مصالحه و معامله با مقامات سعودی اجتناب کرد و خواسته بود تا به دادگاه قضایی ارجاع داده شود؛ اما مقامات این کشور هیچ کدام از این بازداشت شدگان را به پای میز محاکمه نکشانده بودند. وی در آن زمان از سیاست های ولیعهد برای بازداشت شاهزادگان و تجار عربستانی بدون ارایه آنها به دادگاه مخالف بود.

 

ماموریت «احمد بن عبدالعزیز» در عربستان/حذف «بن سلمان» از قدرت

روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت»  به نقل از منابع نزدیک به خاندان حاکم در عربستان گزارش داد که شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز»  وزیرپیشین کشور و برادر کوچک پادشاه عربستان که روز سه شنبه 30 اکتبر 2018 پس از یک غیب طولانی با تضمین های آمریکایی و اروپایی وارد عربستان شد، نشستی را با برادرانش شاهزاده «طلال» و شاهزاده«مقرن» برای بررسی مسایل و حوادث در دوره ولیعهدی «محمد بن سلمان» برگزار کرده است.

یک شاهزاده سعودی به این روزنامه انگلیسی گفت: قرار است که روزهای آتی نشست هایی برای بررسی موضع سیاسی کنونی و اینده عربستان برگزار شود و در این نشست ها هرگز بن سلمان حضور ندارد.

این شاهزاده سعودی گفت: هیئت بیعت که بیش از 10 پیش در عربستان تشکیل شد، با هدف اعلام جانشین و ولیعهد گردهم جمع می شوند.

یک مخالف نزدیک به خاندان سعودی با تایید سخنان این شاهزاده سعودی، تاکید کرد که رهبران اروپا از شاهزاده احمد حمایت می کنند.

این مخالف سعودی که خواست نامش فاش نشود، به ایندیپندنت گفت: می دانم که شاهزاده احمد بازگشته و از حمایت اروپایی برخوردار است، اما نمی دانم که چه حمایتی ارایه داده اند و می دانم که تعدادی از افراد خانواده پادشاهی تدابیر را به منظور آغاز طرح مقابله با بن سلمان اتخاذ کردند.

 

حکم ظالمانه آل خلیفه در حق شیخ «علی سلمان»

دادگاه تجدید نظر در بحرین با صدور حکمی شیخ «علی سلمان» دبیرکل جمعیت اسلامی الوفاق را به اتهام موهوم ارتباط با قطر به حبس ابد محکوم کرد.

دادگاه بحرین در تاریخ 21 ژوئن 2018 میلادی با صدور حکمی  شیخ علی سلمان و دو نفر از علمای بحرین به نام های شیخ «حسن سلطان» و «علی الاسود» نماینده پیشین مجلس را از اتهام انجام اقدامات خصمانه داخل بحرین و پذیرش پول از یک کشور خارجی در ازای اسرار نظامی و اطلاعات مربوطه به مسایل داخلی این کشور مبرا دانستند، اما دادستان کل حکم برائت را به چالش کشید و امروز دادگاه تجدید نظر شیخ سلمان را به حبس ابد محکوم کرد.

شیخ سلمان از رهبران شیعه بحرین در سال 2014 میلادی بازداشت شد و در ژوئیه 2015 میلادی به چهار سال زندان محکوم شد و دادگاه تجدید نظر وی را به اتهام ترویج برای تغییر نظام با زور واهانت به وزارت محاکمه  کرد و مدت حبس وی را به 9 سال افزایش داد.

شیخ سلمان (53 ساله) دبیرکل جمعیت وفاق ملی اسلامی (جمعية الوفاق الوطني الإسلامية) بزرگترین حزب بحرین است که در سال ۲۰۰۱ توسط اسلام‌گرایان شیعه تأسیس شد.

 

سناریوهای آینده سیاسی «بن سلمان»/ ثبات عربستان در گرو تصمیم «ملک سلمان»

قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول منجر به جدی ترین بحران بین المللی برای این کشور از زمان حملات 11 سپتامبر شده است.

این ترور سیاسی نه تنها به خاطر شیوه وحشتناک انجامش بلکه به این علت آسیب زننده است که در زمان انتشار گسترده خبر انجام اصلاحات عربستان در سراسر جهان تفاق افتاد. «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان حالا با حجم زیادی از فشارها مواجه است در حالی که بقای سیاسی او به خطر افتاده است.

اکنون برای بسیاری این سوال مطرح شده است که آیا بن سلمان فرد مناسبی برای رهبری تغییر وعده داده شده در عربستان هست؟

بازگشت شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز» ،برادر «بن سلمان» به عربستان در هفته جاری پس از شش سال تبعید داوطلبانه،نشان دهنده جدی بودن وضعیت کنونی در عربستان است.

از آنجا که شاهزاده احمد هیچ گاه به طور عمومی انتصاب «محمد بن سلمان» به عنوان ولعیهد را نپذیرفت، اکنون گمانه زنی ها بر این است که او به عربستان برگشته تا جایگزین برادرش شود یا او را به چالش بکشد.

 

شکست جمهوری خواهان، کابوس رئیس جمهوری میلیادر آمریکا

پس از خودستایی درباره اقتصاد و القای ترس از مهاجرت در افکار عمومی، «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا با فشارهایی از سوی «باراک اوباما»، رئیس جمهوری سابق آمریکا مواجه شده است که نقش مهمی را در روزهای آخر کمپین انتخاباتی قبل از برگزاری انتخابات میان دوره ای آمریکا ایفا می کند،انتخاباتی که کنترل کنگره از سوی جمهوری خواهان را در معرض خطر قرار داده است.

تنها دو روز به انتخابات میان دوره ای آمریکا باقی مانده و ترامپ به شدت در تلاش است تا قبل از روز ششم نوامبر که گفته می شود روز همه پرسی درباره ریاست جمهوری کاملا غیرمتعارف، افکار عمومی را به سوی خود و جمهوری خواهان جلب کند.

فعالیت های تبلیغاتی ترامپ یک هفته پس از آن شدت گرفت که یک فرد مسلح که گفته می شود از مهاجران و یهودیان متنفر است 11 نفر را در کنیسه «پیتزبرگ» کشت.

ترامپ همچنین پس از دستگیری یکی از حامیانش در فلوریدا به اتهام ارسال بسته های انفجاری به بیش از 10 نفر از مخالفان رئیس جمهوری آمریکا از جمله باراک اوباما،تلاش کرد تا کمپین های تبلیغاتی اش را گسترده تر کند.

 

مرگ «پدر طالبان» چالشی برای دولت پاکستان

«مولانا سمیع الحق» چهره سیاسی و مذهبی پاکستان و رهبر معنوی و علمی طالبان در پاکستان و افغانستان روز جمعه(11 آبان) با ضربات چاقو و شلیک یک فرد ناشناس در منزلش در ایالت پنجاب در پاکستان به قتل رسید.

سمیع الحق ملقب به «پدر طالبان»در 18 دسامبر 1937 در اکورا خاتاک پاکستان متولد شد؛ پدرش«مولانا عبدالحق» موسس مدرسه حقانیه بود که پس از وفاتش، ریاست این مدرسه را برعهده گرفت و تعدادی از اعضای گروه طالبان از جمله «ملاعمر» موسس این گروه از شاگردان وی است.

اوج شهرت سمیع الحق به زمان جهاد افغانستان ضد اتحاد جماهیر شوروی در سال 1994 میلادی برمی گردد، زمانی که گروهی با نام «تحریک اسلامی طلبای کرام» برای جنگ با شوروی وارد افغانستان شدند و شماری از اعضای آن را دانش آموخته گان مدرسه حقانیه تشکیل دادند.

سمیع الحق همچنین مخالف حضور بیگانگان در خاک افغانستان بود، به طوری که در سال 2013 میلادی در دیدار با «ریچارد اولسون» سفیر آمریکا در اسلام آباد گفته بود که اگر یکسال به طالبان مهلت داده شود، همه افغانستان را خوشحال می کنند، اما تا زمانی که آمریکایی ها در افغانستان هستند، افغان ها برای آزادی می جنگند./

 

 

 

 

 

چاپ خبر