ماموریت «احمد بن عبدالعزیز» در عربستان/حذف «بن سلمان» از قدرت
منابع نزدیک به خاندان سعودی از احتمال پادشاهی شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز» و برکناری «بن سلمان» از قدرت خبردادند که این روزها نشست هایی را مسئولان سعودی بدون حضور بن سلمان برای بررسی آینده کشور برگزار می کنند.

به گزارش خبرگزاری شبستان، روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت»  به نقل از منابع نزدیک به خاندان حاکم در عربستان گزارش داد که شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز»  وزیرپیشین کشور و برادر کوچک پادشاه عربستان که روز سه شنبه 30 اکتبر 2018 پس از یک غیب طولانی با تضمین های آمریکایی و اروپایی وارد عربستان شد، نشستی را با برادرانش شاهزاده «طلال» و شاهزاده«مقرن» برای بررسی مسایل و حوادث در دوره ولیعهدی «محمد بن سلمان» برگزار کرده است.

 

یک شاهزاده سعودی به این روزنامه انگلیسی گفت: قرار است که روزهای آتی نشست هایی برای بررسی موضع سیاسی کنونی و اینده عربستان برگزار شود و در این نشست ها هرگز بن سلمان حضور ندارد.

 

این شاهزاده سعودی گفت: هیئت بیعت که بیش از 10 پیش در عربستان تشکیل شد، با هدف اعلام جانشین و ولیعهد گردهم جمع می شوند.

 

یک مخالف نزدیک به خاندان سعودی با تایید سخنان این شاهزاده سعودی، تاکید کرد که رهبران اروپا از شاهزاده احمد حمایت می کنند.

 

این مخالف سعودی که خواست نامش فاش نشود، به ایندیپندنت گفت: می دانم که شاهزاده احمد بازگشته و از حمایت اروپایی برخوردار است، اما نمی دانم که چه حمایتی ارایه داده اند و می دانم که تعدادی از افراد خانواده پادشاهی تدابیر را به منظور آغاز طرح مقابله با بن سلمان اتخاذ کردند.

 

وی افزود: ما نسبت به اهدافش مطمئن نیستیم، اما شایعه های قوی مبنی بر تعیین شاهزاده احمد به عنوان پادشاه یا ولیعهد وجود دارد و با قدرت با برادرش شاهزاده مقرن فعالیت می کند باتوجه به اینکه این دو آخرین فرزندان پادشاه عبدالعزیز هستند.

 

شاهزاده احمد پس از یک غیبت طولانی، با استقبال پرشور مسئولان عربستانی وارد ریاض شد و شاهزادگان سعودی با وی در فرودگاه و یا مجالسی که پس از آن برگزار شد، دیدار کردند.

 

شاهزاده احمد همچنین تمایل ندارد تا با بن سلمان عکس داشته باشد، چرا که نمی خواهد اینگونه تصور شود که بازگشتش به تایید برادرزاده اش بوده است و این درحالی است که خبرها حاکی از آن است که بن سلمان و برادرش خالد در فرودگاه از وی استقبال کرده اند.

 

در همین حال، «دیوید هیرست» در پایگاه «میدل ایست» با اشاره به ماموریت شاهزاده احمد، آورده است که دو ماموریت احتمالی برای شاهزاده احمد وجود دارد که یکی رسیدن به معامله با بن سلمان است تا از ولیعهد و پست های امنیتی (وزارت دفاع، وزارت کشورو دستگاه امنیتی) کناره گیری کند و نقش خود را به عنوان مصلح اقتصادی حفظ کند و دومین مسئله این است که او تلاش کند تا بن سلمان را از قدرت ساقط کند.

 

هیرست در مقاله خود آورده است که پست رئیس هیئت بیعت در این کشور همچنان پس از مرگ «مشعل بن عبدالعزیز» خالی است و اگر شاهزاده احمد این پست را بگیرد، در آن زمان در انتخاب پادشاه نقش دارد.

 

این نویسنده آورده است که تعدادی از شاهزادگان وجود دارند که می توانند جایگزین بن سلمان شود از جمله این افراد شاهزاده« فیصل بن سلمان» فارغ التحصیل آکسفورد و برادر بزرگ محمد بن سلمان است./

چاپ خبر