سرکوب شیعیان در نیجریه زیر سایه وهابیت سعودی
تعداد زیادی از اعضای دولت فدرال نیجریه از جنبش سلفی«ایزالا» هستند که ارتباط نزدیکی با عربستان سعودی دارند و برخی از آنها از منابع دولتی برای جنگ مذهبی با شیعیان استفاده می کنند.

خبرگزاری شبستان، گروه بین الملل:سرکوب خونبار معترضان شیعه در نیجریه در یک هفته اخیر نشان دهنده سرکوب یک اقلیت مذهبی از سوی مقامات نیجریه ای است که مورد حمایت عربستان سعودی قرار دارند.

 

«ابراهیم موسی»، سخنگوی «جنبش اسلامی نیجریه» در این باره می گوید: شیعه بودن در دولت «بوحاری» به معنای مورد آزار و اذیت قرار گرفتن است. ما در این دولت از تبعیض های بیشتری رنج برده ایم.ما حتی اجازه نداریم خدای خود را آنطور که می خواهیم عبادت کنیم.

 

در سه واقعه جداگانه در کمتر از یک هفته گذشته، ارتش و پلیس نیجریه،شیعیانی را که در «آبوجا» راهپیمایی می کردند تا هم مراسم عزاداری امام حسین (ع) را برگزار کرده و هم خواستار آزادی «شیخ ابراهیم زکزاکی»، رهبر شیعیان نیجریه شوند، هدف اصابت گلوله قرار گرفتند.

 

ارتش نیجریه برای توجیه آتش گشودن بر روی شیعیان، ویدئویی از «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا منتشر کرد که می گفت: سربازان به سمت مهاجرانی که سنگ پرتاب می کنند، شلیک کنند.

 

آزار و اذیت شیعیان در نیجریه از دسامبر 2015 و سرکوب این گروه اقلیت در «زاریا» افزایش پیدا کرد.

 

پس از این حادثه، شیخ زکزاکی دستگیر و زندانی شد،بسیاری از اعضای خانواده خود را در این خشونت ها و یک چشمش را زیر شکنجه از دست داد.

 

زکزاکی سال ها، مقامات آبوجا را با هدف تشکیل حکومت اسلامی شیعه در نیجریه به چالش کشید تا اینکه دستگیر و زندانی شد.

 

«محمد بوحاری»، رئیس جمهوری کنونی نیجریه و «آتیکو ابوبکر»، رهبر اپوزیسیون که در انتخابات ریاست جمهوری 2019 با بوحاری رقابت دارد هر ۲ سنی هستند و هیچ یک درباره خشونت های هفته اخیر هیچ صحبتی نکردند.

 

«کریس نگودو»، تحلیلگر سیاسی نیجریه در این باره می گوید: این اعتقاد وجود دارد که شیعیان، مسلمانان شایسته ای نیستند و این اختلاف ایدئولوژی، توجیه نیروهای امنیتی نیجریه علیه معترضان و عزاداران شیعه در نیجریه است.

 

در شمال نیجریه که اکثریت آن را شیعیان تشکیل می دهند، جنبش اسلامی نیجریه نسبت به جنبش سلفی «ایزالا» که همزمان با جنبش اسلامی نیجریه تاسیس شد در اقلیت قرار دارند.

 

«ایزالا» هم به ریاض و هم به آبوجا نزدیک است و شبکه ماهواره ای آن تحت عنوان «مناره» اغلب به لفاظی های ضد شیعه می پردازد.

 

اعضای این گروه تا کنون بارها با حامیان جنبش اسلامی نیجریه در مراسم شیعیان درگیر شده اند.

 

منبعی که نخواست نامش فاش شود در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت: تعداد زیادی از اعضای دولت فدرال نیجریه از جنبش «ایزالا» هستند و ارتباط نزدیکی با عربستان سعودی دارند و برخی از آنها از منابع دولتی برای جنگ مذهبی با شیعیان استفاده می کنند./

 

 

 

 

چاپ خبر